szpital kalisz

i

Autor: MZ

zdrowie

Kalisz. Szpital leczy w ramach KOS Zawał. W 2023 roku - w czołówce w Wielkopolsce

2024-01-31 8:51

Szpital w Kaliszu na trzecim miejscu jeśli chodzi o liczbę zakwalifikowanych w ubiegłym roku pacjentów do programu KOS Zawał, czyli kompleksowej ochrony kardiologicznej. Było to 297 osób. To daje Kaliszowi trzecie miejsce w Wielkopolsce, po Lesznie i Poznaniu. Natomiast jeśli chodzi o liczbę zakwalifikowanych pacjentów od początku trwania programu od 2017 roku - to najwięcej - 1268 - ma ich szpital w Ostrowie.

Ponad połowa Wielkopolan po zawałach serca korzysta już w programu KOS Zawał, czyli kompleksowej ochrony kardiologicznej. To jeden z najlepszych wyników w Polsce. W całym województwie jest 12 szpitali z tym programem, w tym kaliski i ostrowski.

I właśnie Szpital Zespolony w Kaliszu zajął trzecie miejsce, po Lesznie i  Poznaniu – jeśli chodzi o liczbę zakwalifikowanych do programu pacjentów w ubiegłym roku. Było ich w Kaliszu prawie 300.

Warto dodać, że w 2023 roku zawał serca dotknął ponad 5670 mieszkańców Wielkopolski. Do programu KOS Zawał zakwalifikowało się prawie 2900 osób. I po raz pierwszy – jest to więcej niż 50 procent (dokładnie 51%) osób po zawale.

Program KOS uruchomiony w październiku 2017 roku i jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak podkreśla dyrekcja funduszu - KOS Zawał zmniejsza ryzyko zgonu po zawale serca. Dotyczy leczenia ostrej fazy zawału, a także opieki po zawale, obejmującej między innymi rehabilitację kardiologiczną i opiekę w poradniach kardiologicznych.

Od początku jego trwania - najwięcej pacjentów do programu "dał" oddział kardiologiczny w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim. To blisko 1300 osób. A łącznie to już prawie 8 tysięcy pacjentów z całej Wielkopolski.

Quiz z wiedzy ogólnej. Test na ocenę!

Pytanie 1 z 30
Ile znaków diakrytycznych w polskim alfabecie?