schron

i

Autor: pixabay.com

Kalisz robi listę schronów i nowe plany ewakuacji kaliszan z miasta - to na wypadek wybuchu wojny

2024-02-28 11:04

Kalisz dopracowuje trzy warianty planów ewakuacji ludności z miasta w bezpieczne miejsca, na wypadek zagrożenia wojennego. Dodatkowo prowadzony jest też audyt schronów i miejsc tymczasowego schronienia w mieście. Urząd planuje wydać także specjalną broszurę dla mieszkańców dotyczącą bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo miasta oraz mieszkańców jest najważniejsze - podkreśla prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. Dlatego niedługo do każdego domu trafi specjalna broszura, a w niej wskazówki dotyczące tego, jak zachować się na wypadek wybuchu wojny, powodzi, groźnej burzy czy innych zagrożeń. 

Musimy pracować z mieszkańcami nad świadomością zachowań w trudnych przypadkach, bo ona jest wtedy kluczowa, jeżeli większość ludzi wiedziałaby co robić to prowadzenie takiej akcji jest dużo prostsze. Dlatego w mojej ocenie wykonanie tego podręcznika, kolportaż i praca później z mieszkańcami jest w tym zakresie kluczowa. Zakładamy również, że osób, które będą chciały podnieść swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa jest bardzo dużo - mówi prezydent Kinastowski.

Dodatkowo jak poinformował Urząd Kalisza, miasto dopracowuje trzy warianty planów ewakuacji mieszkańców z miasta w bezpieczne miejsca, gdy np. doszłoby do ataku bombowego. Dodatkowo prowadzony jest audyt schronów i miejsc tymczasowego schronienia w mieście.

W Kaliszu mamy w tej chwili zinwentaryzowaniach 74 miejsca schronienia. One zapewniają schronienie dla około 7% mieszkańców Kalisza. Nie ma na świecie takiego miasta, które zapewniłoby każdemu mieszkańcowi swojemu możliwość schronienia - w przypadku ataków lotniczych czy też ataków artyleryjskich, rakietowych - dodaje prezydent. 

Kalisz chce także utworzyć zewnętrzną strzelnicę, która miałaby służyć wszystkim mieszkańcom.

Procedujemy również z Bractwem Kurkowym przekazanie terenu i pomoc im w budowie takiej dwuosiowej, stumetrowej strzelnicy. Mieszkańcy Kalisza, ci którzy oczywiście chcą będą mogli obcować z bronią, zdobyć uprawnienia do strzelania czy po prostu potrenować strzelanie. Żeby mieli po prostu taką możliwość, tu blisko, w centrum miasta - mówi prezydent Kalisza.

Poradniki dotyczące bezpieczeństwa publicznego i osobistego mają już niebawem trafić do każdego mieszkańca Kalisza.

Sonda
Obawiasz się wybuchu wojny w Polsce?