Krystian Kinastowski bez kasku na dachu

i

Autor: fot. nadesłane, Urząd Miasta Kalisza

samorząd

Prezydent Kalisza bez kasku na wysokości. Co na to BHP? Zaskakujące nagrania z dachu przedszkola!

2023-05-26 13:10

Nietypowa i potencjalnie niebezpieczna sytuacja z udziałem prezydenta Kalisza na osiedlu Widok. Mieszkańcy okolicznych bloków zaobserwowali i nagrali Krystiana Kinastowskiego, który... spacerował na budynku przedszkola. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że nie miał na głowie kasku. Co o takim zachowaniu mówią przepisy BHP? Zapytaliśmy w Państwowej Inspekcji Pracy.

Nagranie z Krystianem Kinastowskim na dachu trafiło dzisiaj do redakcji Eski. W piątek (26 maja) gościł w Przedszkolu nr 19 w Kaliszu. Na filmie widzimy prezydenta, który z uwagą ogląda dach budynku. Zapytaliśmy w Państwowej Inspekcji Pracy, czy w takiej sytuacji kask jest obowiązkowy.

- Prace na wysokości powinny być organizowane i wykonywane w sposób niezmuszający pracownika do wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym stoi.  Środki ochrony indywidualnej dobiera się i stosuje: w sytuacjach, kiedy nie można uniknąć zagrożeń lub wystarczająco ograniczyć związanego z nimi ryzyka przez organizację pracy lub zastosowanie środków ochrony zbiorowej i odpowiednio do występujących na stanowisku pracy zagrożeń określonych na podstawie oceny ryzyka zawodowego uwzględniającej warunki występujące w danym miejscu pracy, wymagania ergonomii i stan zdrowia pracownika - odpowiada Daria Wojtczak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu.

Reguluje to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2003.169.1650 t.j. z dnia 2003.09.29) i Załącznik Nr  2  do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Prezydent Kalisza na dachu. Bez kasku

Rzeczniczka PIP podkreśla, że urzędnik na stanowisku prezydenta sam decyduje, z jakich środków ochrony korzystać:

- Przedstawiony stan faktyczny zawierał za mało informacji do dokonania jednoznacznej oceny obowiązku zastosowania poszczególnych środków ochrony indywidualnej. Nadto, w przypadku urzędnika na stanowisku Prezydenta Miasta, to on sam ustala, weryfikuje i zapewnia sobie odpowiednie środki ochrony zbiorowej/indywidualnej - dodaje.

Prezydent Kalisza, z wykształcenia architekt, zwykle dba o bezpieczeństwo i w kasku widywany był m.in. na placu budowy na Głównym Rynku. Ma kask ze swoim nazwiskiem – to prezent od jednego z przedsiębiorców.

W 2020 roku Krystian Kinastowski dołączył do miejskiej akcji „Kask jest cool”, skierowanej do młodzieży. Apelował wtedy o noszenie kasków ochronnych podczas jazdy na rowerze czy deskorolce.

Krystian Kinastowski bez kasku na dachu

i

Autor: fot. nadesłane Prezydent Kalisza na dachu budynku bez kasku, 26 maja 2023
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE