Krystian Kinastowski bez kasku na dachu

i

Autor: fot. nadesłane, Urząd Miasta Kalisza

samorząd

Prezydent Kalisza bez kasku na wysokości. Co na to BHP? Zaskakujące nagrania z dachu przedszkola!

2023-05-26 13:10

Nietypowa i potencjalnie niebezpieczna sytuacja z udziałem prezydenta Kalisza na osiedlu Widok. Mieszkańcy okolicznych bloków zaobserwowali i nagrali Krystiana Kinastowskiego, który... spacerował na budynku przedszkola. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że nie miał na głowie kasku. Co o takim zachowaniu mówią przepisy BHP? Zapytaliśmy w Państwowej Inspekcji Pracy.

Nagranie z Krystianem Kinastowskim na dachu trafiło dzisiaj do redakcji Eski. W piątek (26 maja) gościł w Przedszkolu nr 19 w Kaliszu. Na filmie widzimy prezydenta, który z uwagą ogląda dach budynku. Zapytaliśmy w Państwowej Inspekcji Pracy, czy w takiej sytuacji kask jest obowiązkowy.

- Prace na wysokości powinny być organizowane i wykonywane w sposób niezmuszający pracownika do wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym stoi.  Środki ochrony indywidualnej dobiera się i stosuje: w sytuacjach, kiedy nie można uniknąć zagrożeń lub wystarczająco ograniczyć związanego z nimi ryzyka przez organizację pracy lub zastosowanie środków ochrony zbiorowej i odpowiednio do występujących na stanowisku pracy zagrożeń określonych na podstawie oceny ryzyka zawodowego uwzględniającej warunki występujące w danym miejscu pracy, wymagania ergonomii i stan zdrowia pracownika - odpowiada Daria Wojtczak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu.

Reguluje to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2003.169.1650 t.j. z dnia 2003.09.29) i Załącznik Nr  2  do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Prezydent Kalisza na dachu. Bez kasku

Rzeczniczka PIP podkreśla, że urzędnik na stanowisku prezydenta sam decyduje, z jakich środków ochrony korzystać:

- Przedstawiony stan faktyczny zawierał za mało informacji do dokonania jednoznacznej oceny obowiązku zastosowania poszczególnych środków ochrony indywidualnej. Nadto, w przypadku urzędnika na stanowisku Prezydenta Miasta, to on sam ustala, weryfikuje i zapewnia sobie odpowiednie środki ochrony zbiorowej/indywidualnej - dodaje.

Prezydent Kalisza, z wykształcenia architekt, zwykle dba o bezpieczeństwo i w kasku widywany był m.in. na placu budowy na Głównym Rynku. Ma kask ze swoim nazwiskiem – to prezent od jednego z przedsiębiorców.

W 2020 roku Krystian Kinastowski dołączył do miejskiej akcji „Kask jest cool”, skierowanej do młodzieży. Apelował wtedy o noszenie kasków ochronnych podczas jazdy na rowerze czy deskorolce.

Krystian Kinastowski bez kasku na dachu

i

Autor: fot. nadesłane Prezydent Kalisza na dachu budynku bez kasku, 26 maja 2023