Batalia o uruchomienie naboru na pierwszy rok studiów medycznych, które na kaliskiej uczelni ruszyły w ubiegłym roku – trwa od wielu tygodni. Kluczowa była opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie oceny programowej kierunku lekarskiego, prowadzonego na Uniwersytecie Kaliskim. I ta – POZYTYWNA – właśnie przyszła.
Nabór będzie możliwy – zapewnia rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła.
- Stosowną uchwałę prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej przyjęło 25 lipca i została już ona przesłana do Ministerstwa Nauki. Po konsultacjach ministra nauki z ministrem zdrowia, ustalony zostanie limit przyjęć na pierwszy rok studiów na kierunku lekarskim Uniwersytetu Kaliskiego. – Gdy tylko będziemy wiedzieli, ilu studentów możemy przyjąć na pierwszy rok studiów, uruchomimy rekrutację. Wiem, że zainteresowanie kierunkiem lekarskim ze strony absolwentów szkół średnich jest spore i wielu chętnych czekało na pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Mam nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych dni będziemy mogli rozpocząć proces rekrutacji. Mając w pamięci ubiegłoroczne zainteresowanie, wierzę, że będzie ono równie imponujące – informuje prof. Andrzej Wojtyła.
Ci, którzy chcą medycynę studiować w Kaliszu – muszą teraz czujnie śledzić to, co uczelnia publikuje u siebie na stronie i w mediach społecznościowych.
Wiadomo, że najpierw o limicie przyjęć musi zdecydować Minister Zdrowia, potem ostateczna decyzja zapada w resorcie nauki.
Jak informuje nas rzeczniczka tego ostatniego Natalia Żyto: w przypadku dwóch uczelni (tj. Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej) Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej podjęło stosowane uchwały, które – zgodnie z procedurą oceny programowej – zostały przekazane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz do Rektorów wskazanych wyżej Uczelni. Po uprawomocnieniu się uchwał Polska Komisja Akredytacyjna będzie mogła udostępnić je na swojej stronie internetowej [problemy z uruchomieniem naboru, prócz UK miało osiem innych uczelni w Polsce, wobec siedmiu toczą się jeszcze procedury - przyp.autor].
Ostateczne decyzje powinny zapaść najpóźniej do końca sierpnia, tak by nabór mógł zostać przeprowadzony we wrześniu. Nowy rok akademicki rusza 1 października.
Polecany artykuł: