Kalisz. Młodzież chętnie angażuje się w honorowe krwiodawstwo

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

KRWIODAWSTWO

Kalisz. Młodzież chętnie angażuje się w honorowe krwiodawstwo

2023-11-14 18:10

Szkoły średnie i wyższe z Kalisza już po raz kolejny włączają się do ogólnopolskiego turnieju edukacyjno-promocyjnego „Młoda krew ratuje życie”, którego pomysłodawcą jest Polski Czerwony Krzyż. Projekt ma na celu przede wszystkim promowanie krwiodawstwa wśród młodych ludzi.

„Młoda krew ratuje życie” to projekt, który w tym roku skończył 21 lat. Jego głównym celem jest zachęcenie młodych ludzi do rozpoczęcia przygody z krwiodawstwem.

Właśnie szkoły średnie to jest ten moment, kiedy uczniowie wchodzą w dorosłość, pełnoletność. Chcemy, żeby tą jedną z takich pełnoletnich decyzji była decyzja o podzieleniu się krwią z innym człowiekiem – mówi nam Janusz Sibiński, z PCK w Kaliszu.

Tylko w minionym roku szkolnym w Kaliszu łącznie krew oddało ponad 850 młodych ludzi.

A co jest takie budujące i fajne to to, że wielu z tych młodych ludzi zaczynało swoją przygodę z krwiodawstwem właśnie w szkole średniej. Spotykamy ich później jako systematycznych, wieloletnich dawców podczas otwartych akcji poboru krwi, czy też w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – dodaje Janusz Sibiński.

Krew mogą oddawać osoby między 18, a 65 rokiem życia, które są zdrowe i ważą co najmniej 50 kg.

Krwiodawstwo

Pytanie 1 z 10
Możesz zostać krwiodawcą, jeżeli... Która odpowiedź jest prawdziwa?