Kalisz. Miasto nagrodziło twórców i mecenasów kultury

i

Autor: Magda Bartnik, Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza

KULTURA

Kalisz. Miasto nagrodziło twórców i mecenasów kultury

2024-10-30 10:36

Miasto Kalisz nagrodziło ludzi i mecenasów kultury. We wtorek, 29 października w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego, która jest świetną okazją do tego, by podziękować twórcom, którzy promują Kalisz nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Rozsławiają Kalisz w kraju i za granicą. I za swoje działania zostali nagrodzeni. W Kaliszu odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego, podczas której nagrodzeni zostali twórcy i mecenasi kultury.

Związani z Kaliszem twórcy wystawiają swoje dzieła w galeriach na całym świecie, będąc znakomitymi ambasadorami naszego miasta. Wyjeżdżają także na stypendia międzynarodowe czy rezydencje artystyczne, żeby poszerzyć swoje twórcze horyzonty. Nasi artyści żyją i działają w globalnej wiosce, stanowiąc o sile nas, kaliszan, jako społeczności lokalnej, która od wieków stawiała na sztukę i kulturę – mówi Krystian Kinastowski, włodarz Kalisza.

Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza otrzymali: Mieczysław Szcześniak (muzyka), Arkadiusz Hylewski (muzyka), Leszek Wolniak (muzyka), Katarzyna Guzowska–Lelental (animacja kultury), Piotr Sieraszewski (taniec), Ewa Ratajczyk (upowszechnianie kultury), Jakub Łopatka (teatr i film), Włodzimierz Staszak (popularyzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego).

Listami Gratulacyjnymi Prezydenta Miasta Kalisza zostali uhonorowani: Wojciech Pietrzak (muzyka), Leon Jakubek (muzyka), Malwina Brych (teatr i film), Jacek Różański (upowszechnianie kultury), Weronika Maria Perońska (działalność literacka i wydawnicza), Marianna Marciniak (działalność literacka i wydawnicza), ks. Jakub Korczak (popularyzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego) oraz Herve Loevenbruck (popularyzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego).

Wyróżnienia za wspieranie działań kulturalnych odebrali donatorzy: Jarosław Łuczak (Zakład Cukierniczy Gucio), Włodzimierz Karpała (Prezes Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko–Własnościowej), Magdalena Krzemińska (Gustosa Ristorante), Jolanta Krzyżan (Calisia One), Małgorzata Szymioł (Kwiaciarnia Małgorzata Szymioł), Marta Wawrzyniak (Świat Optyki), Andrzej Rogowski, Edwin Napierała (Dyrektor Oddziału w Kaliszu PKO BP), Piotr Gulczyński (Garden Products), Jacek Zamojski (Ar Neon), Monika Łubniewska (Salon Mo Kalisz), Marek Strzelkowski (M&P Alkohole, Wina, Cygara) oraz Stanisław Jędrysiak (Wydawnictwo MARTEL).

Tytułem "Mecenas Kultury" zostali uhonorowani: Donata i Michał Ignaszakowie (IGNASZAK Auto Salony) Margota i Cezary Suszyńscy (Komoda Club Residense), Piotr Zasuń (Prezes PSS Społem), Sławomir Rudowicz (Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO), Stefan Lis (Grupa LIS), Jan Kolański (Prezes Zarządu Firmy Colian), Tadeusz Mazek (MTM Consulting Developer), Tomasz Goździewicz (Kalmedica Sp. z o.o.), Marek Antczak (FB ANTCZAK) oraz Dominik Ptak (Stomatologia Ptak).

Nagrodę rzeczową otrzymał Uczestnik Warsztatów Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie" w Kaliszu, Konrad Napruszewski.

INDYWIDUALNE NAGRODY FINANSOWE

Mieczysław Szcześniak

W tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. To wokalista, którego wieloletnia kariera oraz bogaty dorobek artystyczny są nie tylko świadectwem talentu, ale również zaangażowania w rozwój polskiej muzyki. Dyskografia twórcy obejmuje blisko dziesięć albumów oraz przeszło 25 singli. Jego twórczość doceniają zarówno krytycy i szeroka publiczność. Unikatowy głos, zdolność do interpretacji muzyki - pełnej pasji i autentyczności - a także wszechstronność w poruszaniu się pomiędzy różnymi gatunkami sprawiają, że jest artystą wyjątkowym.

Arkadiusz Hylewski

To skrzypek, muzyk Filharmonii Kaliskiej, lider zespołów, aranżer, kompozytor, pedagog. Uczestniczył w nagraniu nagrodzonej Grammy płyty "NIght in Calisia". Koncertował w m.in. Niemczech, Turcji i Chinach. Regularnie występuje podczas Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski. Wykonał kilkaset audycji w ramach koncertów edukacyjnych Filharmonii Kaliskiej. Jest założycielem kwartetu smyczkowego Libiamo, członkiem Accorinet Klezmer Band. Z tym ostatnim wielokrotnie reprezentował Kalisz w kraju i zagranicą. Jest laureatem m.in. II nagrody na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pedagogów Muzyki w Warszawie oraz stypendystą Marszałka Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Leszek Wolniak

W tym roku obchodzi 45–lecie pracy artystycznej. W 1979 roku rozpoczął pracę pedagoga w Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu i został pierwszym trębaczem w Państwowej Orkiestrze Symfonicznej, obecnie Filharmonii Kaliskiej. Jego uczniowie byli laureatami wielu konkursów ogólnopolskich i regionalnych. W latach 1986-90 współpracował z orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. w Wiedniu i Turyngii. W 1993 roku założył przy Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu orkiestrę dętą. W jej skład wchodzili uczniowie i absolwenci szkoły muzycznej oraz muzycy Filharmonii Kaliskiej. W latach 1993-1999 zespół dokonał licznych nagrań, uczestniczył w życiu kulturalnym miasta, brał czynny udział w edukacji muzycznej dzieci i młodzieży. Od 2008 roku trębacz występuje jako solista, współorganizując cykl koncertów "Ocalić od zapomnienia".

Katarzyna Guzowska-Lelental Od ponad 25 lat organizuje imprezy kulturalne: koncerty, festiwale, konkursy muzyczne, spotkania podróżnicze i literackie, akcje charytatywne. Przez 17 lat kierowała kultowym klubem "BeKa", który prowadził w tym czasie szeroką działalność kulturalną w Kaliszu. Pełniła funkcję Prezes Stowarzyszenia "Bank Energii Kulturalno-Artystycznej", którego najważniejszym celem była integracja lokalnej społeczności. Współorganizowała pierwsze edycje Ogólnopolskiego Festiwalu Muzycznego im. Pawła Bergera, projekt "Muzyczny Kalisz - wczoraj, dzisiaj, jutro", obejmujący m.in. koncert na 21 fortepianów, "Targi Aktywności i Wolontariatu", „Dni Kultury Ulicznej” i wiele innych. Od 2016 roku, w CKiS w Kaliszu, realizuje kolejne unikatowe projekty muzyczne, teatralne, edukacyjne cykle podróżniczo-fotograficzne, czy warsztaty. Od 2020 roku jest Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych "La Strada". Autorski program i wizję festiwalu doceniła publiczność - w jubileuszowej, 30. edycji wzięło udział około 13 tysięcy widzów.

Piotr Sieraszewski

Od ponad 35 lat kieruje szkołą, bez której trudno wyobrazić sobie kulturalną mapę miasta. Jest Dyplomowanym Nauczycielem Londyńskiej Królewskiej Akademii Tańca, trenerem Mistrzów Polski i Europy ze światowej czołówki, członkiem Polskiego Towarzystwa Tanecznego i Polskiego Związku Tańca oraz sędzią Freestyle. Doceniając jego osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, nagradzali go włodarze rodzinnego miasta ale także minister kultury, przyznając odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Lista wyróżnień, tytułów i zdobytych trofeów w tym miejscu się zaczyna i, trzeba to wyraźnie podkreślić, długo się nie kończy. Swoim uczniom wpaja, że w nauce tańca najważniejsze są pasja i zaangażowanie.

Ewa Ratajczyk

Urodzona w Kaliszu artystka jest wszechstronnie uzdolniona. Z powodzeniem funkcjonuje na wielu obszarach twórczości, a jej poszukiwania w sztuce nie ograniczają się tylko do jednej dziedziny. Od 25 lat profesjonalnie zajmuje się rysunkiem, malarstwem, ceramiką i rzeźbą. Jest autorką dwóch tomików poezji, licznych wystaw w kraju i poza jego granicami. Swoimi osiągnięciami artystycznymi i działalnością popularyzatorską promuje rodzinne miasto. Blisko ćwierć wieku przekazuje z zaangażowaniem swoją wiedzę i doświadczenie utalentowanej artystycznie młodzieży w kaliskim Liceum Sztuk Plastycznych. Od 14 lat prowadzi własną pracownię plastyczną przy ulicy Słowiańskiej, wzbogacając tym samym ofertę kulturową miasta.

Jakub Łopatka

Jest młodym aktorem, związanym z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu od 2017 roku. Debiutował w spektaklu "7 minut", prezentowanym i nagradzanym na wielu krajowych scenach. Od tego czasu stworzył kilkanaście nowych kreacji w Kaliszu. Ma na swoim koncie role w serialach i filmach (m.in. "Weselu" Wojciecha Smarzowskiego). Miniony sezon zaowocował kolejnymi ciekawymi kreacjami artysty. Krytycy docenili te we "Wszystko dobre, co się kończy dobrze" Williama Szekspira oraz "Kolonii karnej" wg Franza Kafki.

Włodzimierz Staszak Organizuje wyjazdy na uroczystości państwowe, w tym Monte Cassino we Włoszech. Od kilku lat, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, współorganizuje uroczystości na Powązkach, w ramach działalności Klubu Czerwone Berety. Koordynuje akcję "Kalisz swoim bohaterom", która od lat wspiera przygotowanie paczek świątecznych dla kaliskich weteranów. Wielokrotnie uczestniczył także w inicjatywach pomocy i wsparcia dla weteranów powstania warszawskiego. Współpracuje z Fundacją Walkiria, która zajmuje się zabezpieczaniem budowli militarnych z okresu II wojny światowej. W ramach tej ostatniej inicjatywy wielokrotnie brał udział w odkopywaniu polskich schronów bojowych przedmościa Kalisz. Jest współinicjatorem i współzałożycielem Stowarzyszenia Rezerwistów Marynarki Wojennej. Każdego roku, przed 1 listopada, organizuje sprzątanie mogił żołnierskich na cmentarzu wojskowym w Kaliszu. Do 2019 roku pełnił funkcję Komendanta Obwodu Wielkopolskiego Związku Strzeleckiego "Strzelec". Od ponad 25 lat jest aktywnym działaczem Polskiego Czerwonego Krzyża.

LISTY GRATULACYJNE

Wojciech Pietrzak

Jest uczniem 3 klasy, szkoły muzycznej II stopnia, Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy–Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, w klasie fortepianu dr hab. Roberta Adamczaka. Mimo młodego wieku, ma na koncie liczne nagrody i wyróżnienia, zdobyte m.in. podczas konkursów pianistycznych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, międzyszkolnym oraz prestiżowe występy - krajowe i zagraniczne. Kaliskiej publiczności dał się poznać przede wszystkim jako doskonały wykonawca recitali fortepianowych oraz występów wpisanych w program oficjalnych uroczystości.

Leon Jakubek

Szesnastolatek jest uczniem 5 klasy szkoły muzycznej II stopnia, Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, w klasie fortepianu klasycznego. Od początku nauki uczestniczy w warsztatach pianistycznych, lekcjach mistrzowskich oraz licznych konkursach krajowych i zagranicznych, zdobywając tytuły laureata. Jest tegorocznym członkiem orkiestry znanego i popularnego kompozytora, Adama Sztaby. Warto dodać, że w wyniku przesłuchań w kategorii fortepian i instrumenty klawiszowe wybrano jedynie trzy osoby z całego kraju, w tym naszego bohatera.

Malwina Brych

Jest młodą aktorką, związaną z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Na nadprośniańskiej scenie debiutowała w spektaklu "Człowiek z Oklahomy" i od razu została zauważona przez publiczność i krytyków. Od tego czasu stworzyła szereg głębokich i problemowych ról w wielu spektaklach, m.in. "Mistrzu i Małgorzacie", "Dziwnym przypadku psa nocną porą", czy "Czerwonych Nosach". Jej kreacja we "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" doczekała się bardzo pozytywnych ocen w mediach ogólnopolskich.

Jacek Różański

Jest pracownikiem merytorycznym w zakresie organizacji wystaw w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Od pięciu lat koordynuje Konkurs dla Kuratorów oraz wystawy pokonkursowe. Jego pracę - w tym promocję wydarzeń - doceniają ogólnopolskie media, m.in. "Magazyn Szum", czy "Polityka". Koordynowane przez niego działania przyczyniają się do promowania kaliskiej galerii, budowania sieci kontaktów w Polsce oraz pozyskiwania ciekawych ofert wystaw dla lokalnej publiczności.

Weronika Perońska

Jest 13-letnią laureatką pierwszej nagrody w ogólnopolskim konkursie literackim "Opowieści Szkolnych Serc". W uzasadnieniu decyzji, jury podkreśliło, że utwór autorki stanowi przejmujące opowiadanie poruszające problemy w szkole, łącznie z tematem przemocy rówieśniczej i mobbingu. Na co dzień uczennica Szkoły Podstawowej nr 12. im. księcia Bolesława Pobożnego w Kaliszu, młoda artystka pisze opowiadania i utwory poetyckie. Aktualnie przygotowuje materiały do napisania powieści o wychowywanym na kaliskim dworze, pierwszym polskim królu po rozbiciu dzielnicowym, Przemyśle II.

Marianna Marciniak

Swoje życie zawodowe związała z kaliskimi bibliotekami: miejską i pedagogiczną. Pasja czytelnicza zaowocowała m.in. zainteresowaniem regionalizmem, a szczególnie rodzinnym Dobrzecem. Biogramy osobistości związanych z dawną wsią królewską znaleźć można w "Słowniku biograficznym Wielkopolski południowo-wschodniej". Publikuje w czasopiśmie "Bliżej Biblioteki". Należy do Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Ks. Jakub Korczak

Jego staraniem ukazała się publikacja pt. "Tadeusz Kościelniak (1910-1996). Zarys biografii i twórczości", poświęcona najstarszemu z trójki utalentowanych artystycznie braci. Prywatnie wnuk malarza - zebrał, usystematyzował i opracował posiadane zasoby. Publikacja, imponująca, tak pod względem wydawniczym, jak i merytorycznym, jest cennym opracowaniem służącym bliższemu poznaniu życia i dorobku artysty oraz popularyzującym dziedzictwo kulturowe Kalisza. Wydawnictwo uzupełnia, powstała w 2023 roku, witryna internetowa www.tadeuszkoscielniak.pl. Warto dodać, że autor opracowania na co dzień zajmuje się pracą naukową i translatorską.

Herve Loevenbruck

Zarządza spuścizną Aliny Szapocznikow oraz prawami autorskimi do jej dzieł. M.in. dzięki jego staraniom kaliszanie mieli okazję obejrzeć najbardziej intymny zbiór prac artystki, który znajdował się wyłącznie w zbiorach rodzinnych. Osobiście odwiedził wystawę "Alina. Prace Aliny Szapocznikow z kolekcji Galerii Loevenbruck w Paryżu", w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, w listopadzie 2023 roku. Podczas wizyty zadeklarował chęć współpracy z miastem urodzenia sławnej rzeźbiarki, w celu realizacji rzeźby w przestrzeni publicznej.

Kultura popularna w PRL-u - quiz na temat popkultury dawnych lat!

Pytanie 1 z 10
Pod jakim pseudonimem pisał Maciej Słomczyński, autor wydawanych w PRL-u powieści kryminalnych?