punkt

i

Autor: Szpital Kalisz/fb

Kalisz już szczepi. Wolica czeka na szczepionki [ZOBACZ]

2020-12-28 12:50

​Pierwsze szczepionki na koronawirusa podane w Kaliszu. Wczoraj ruszył narodowy program szczepień, który ma pomóc w walce z COVID-19. W kaliskim "okrąglaku" w niedzielę pierwsze dawki przyjęło 10 osób. Obecny tydzień to kolejne szczepienia. Bo tylko w kaliskim szpitalu zgłosiło się na nie ponad 660 medyków i ponad 110 osób pozostałego personelu. To mniej więcej połowa całej załogi. Natomiast jednoimienny szpital w Wolicy wciąż czeka na szczepionki.

Jako pierwsza zastrzyk - w kaliskim "okrąglaku" - przyjęła - pielęgniarka z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Po niej 9 kolejnych pracowników szpitala zespolonego - 7 lekarzy (4 anestezjologów, ortopeda, kierownik SOR, kardiolog z pracowni hemodynamiki), dwie pielęgniarki (z OAiIT i SOR) oraz dyrektor placówki.

Dziś i jutro kolejne szczepienia, którym podda się kolejnych 65 osób.

W pierwszym etapie tzw. ZERO - zaszczepieni zostaną medycy i personel szpitali, a także aptek. Potem seniorzy. Następnie osoby, z kręgów ryzyka i reszta Polaków.

Szczepionka jest w pełni bezpieczna. A sam zastrzyk nie boli. My jako piersi jesteśmy szczepieni. Ale liczymy, że reszta społeczeństwa też się zaszczepi. Bo to jest potrzebne, by wygrać z pandemią. To też oznaka naszej odpowiedzialności. Samo szczepienie trwa chwilę. Dłużej trwa wypełnienie niezbędnej ankiety. No i wcześniej trzeba przejść kontrolę lekarską.

Mówi dyrektor szpitala w Kaliszu, Radosław Kołaciński.

Tymczasem Szpital jednoimienny w Wolicy  pod Kaliszem  na razie nie szczepi, bo nie dostał szczepionek z pierwszej partii, która dotarła do Polski.

Dawki przeznaczone dla medyków z Wolicy i nie tylko mają trafić do placówki na początku przyszłego roku. Szpital czeka na szczegóły z Ministerstwa Zdrowia.

Na szczepienia zgłosiło się 79 członków personelu.

Szpital już przygotowuje miejsce do podawania zastrzyków - mówi Wioletta Przybylska, rzecznik placówki w Wolicy.

Z pierwszego rzutu szczepionek - 10.000 dla Polski - do Wolicy nie trafiła ani jedna.Szczepionki do Wolicy dostarczone zostaną najprawdopodobniej na początku nowego roku, ale nikt nie mówi o konkretnym terminie. Szpitalowi potwierdzono mailowo zgodę na utworzenie przy szpitalu Punktu Szczepień. Powstanie on w specjalnym kontenerze przy parkingu szpitala, tak by osoby, które chcą się zaszczepić nie musiały wchodzić na teren szpitala. Zapisy jednak jeszcze nie ruszyły, bo nie wiadomo kiedy będą szczepionki.

Podkaliska placówka od połowy października jest - po raz drugi podczas pandemii- szpitalem jednoimiennym.

Ma 120 łóżek dla chorych na COVID-19. Obecnie zajęta jest połowa z nich.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy.

Pierwsze szczepienia przeciwko COVID w Trójmieście.