Kalisz. Jest porozumienie w sprawie cmentarza żydowskiego

i

Autor: mraj

SPOŁECZNE

Kalisz. Jest porozumienie w sprawie cmentarza żydowskiego

2024-01-22 20:48

Jest porozumienie w sprawie cmentarza żydowskiego, który mieści się przy ul. Nowy Świat w Kaliszu. Miasto podpisało ugodę z Gminą Żydowską we Wrocławiu.

To najstarszy cmentarz żydowski na ziemiach polskich, który powstał w drugiej połowie XIII wieku. Mowa o nekropolii przy Nowym Świecie, która od wielu lat jest zapomniana.

Po 22 latach Miastu Kalisz udało się dojść do porozumienia z Gminą Żydowską we Wrocławiu i miałem przyjemność podpisać w MSWiA w Warszawie podpisać ugodę o przywrócenie tego cmentarza i tej pamięci naszych mieszkańców, którzy w pewnym okresie historii stanowili 1/3 społeczności - mówi Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.

Porozumienie reguluje roszczenia gminy dotyczące 50 nieruchomości. Gmina użycza też Miastu teren przy ul. Nowy Świat, gdzie do 2027 roku zostanie odtworzony cmentarz. Wszelkie prace uzgadniane są z Gminą Żydowską wrocławską. Dodaje Paweł Bąkowski, naczelnik Wydziału Gospodarki  i Ochrony Środowiska w Kaliszu.

Należy pamiętać, że jako miejsce kultu pamięci nie wolno nam ingerować w grunt. Zrobiliśmy już pierwszy zakres prac. Przy współpracy z Wydziałem Kultury, Sportu i Turystyki jest ustawiony kamień z tablicą informującą o tym miejscy. Zgodnie z decyzjami konserwatora zabytków usunięto suche drzewa, usunięto też samosiejki, ale część drzew decyzją gminy pozostaje. Naprawiliśmy częściowo ogrodzenie tymczasowe.

W tym miejscu powstanie lapidarium, wrócą też macewy.

Czy rozpoznasz te polskie potrawy na zdjęciach? Quiz dla prawdziwych smakoszy!

Pytanie 1 z 12
Ta zupa to:
Czy rozpoznasz te polskie potrawy na zdjęciach? Quiz dla prawdziwych smakoszy!