Kalisz. Diecezja Kaliska zapłaciła zadośćuczynienie ofierze księdza pedofila

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

WYROK

Kalisz. Diecezja Kaliska zapłaciła zadośćuczynienie ofierze księdza pedofila

2023-09-23 12:48

Nie będzie wniosku o kasację wyroku. Diecezja Kaliska zapłaciła zadośćuczynienie ofierze księdza pedofila. Chodzi o sprawę Bartlomieja Pankowiaka, który w dzieciństwie był molestowany przez księdza Arkadiusza H.

Przypomnijmy, 11 września 2023 roku Sąd Apelacyjny w Łodzi podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Kaliszu z maja ubiegłego roku. Chodzi o 300 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla jednej z ofiar molestowania przez księdza Arkadiusza H. Dodatkowo Sąd orzekł, że kuria musi pokryć także koszty sądowe i ustawowe odsetki. To oznacza kolejne 100 tysięcy złotych, albo i więcej. Jak czytamy w oświadczeniu Diecezji Kaliskiej, odszkodowanie wraz z odsetkami zostało wypłacone.

W związku z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 11 września 2023 roku w sprawie dotyczącej odszkodowania zasądzonego panu Bartłomiejowi Pankowiakowi, który jako osoba małoletnia doznał krzywdy wykorzystywania seksualnego przez osobę duchowną, informuję, że odszkodowanie wraz z odsetkami zostało wypłacone.  Pojawiające się w mediach informacje o rzekomej interwencji komorniczej, która miałaby przyczynić się do wypłaty odszkodowania są nieprawdziwe. Oczekiwanie na uzasadnienie wyroku w tej sprawie, którego diecezja do tej  pory nie otrzymała, nie ma związku z wypłaceniem odszkodowania. W imieniu biskupa kaliskiego wyrażam ubolewanie za krzywdę, której dopuścił się były ksiądz naszej diecezji. Przypominam, że decyzją sądu kościelnego sprawca został wydalony ze stanu duchownego.  Dziś diecezja kaliska z determinacją podejmuje działania, by do podobnych sytuacji nie dochodziło i by Kościół był bezpiecznym środowiskiem dla małoletnich i bezbronnych - informuje ks. Przemysław Kaczkowski, rzecznik Diecezji Kaliskiej.

Sprawa czynów księdza H. głośna zrobiła się po filmie braci Sekielskich ZABAWA W CHOWANEGO, który pokazał, jak kapłan krzywdził dzieci. I jak Diecezja Kaliska i kolejni zmieniający się biskupi temu nie przeciwdziałali.

Mitologia grecka. Co wiesz o dawnych bogach i herosach? Quiz

Pytanie 1 z 10
Jak w mitologii greckiej nazywał się bóg podziemnego świata zmarłych?