Jak się okazuje zapotrzebowanie na prawników jest bardzo duże. Stąd pomysł, by utworzyć w Kaliszu wydział prawa. Zanim to jednak nastąpi, uczelnia musi otrzymać zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki. I w tym kierunku już prężnie działa. Akademia Kaliska właśnie nawiązała współpracę z Sądem Okręgowym i Rejonowym w Kaliszu.
Zdecydowaliśmy się ubiegać o możliwość kształcenia prawników, ponieważ takie jest zapotrzebowanie Przeprowadziliśmy analizę rynku i okazało się, ku mojemu zdziwieniu, że nadal ich brakuje. Z naszych szacunkowych obliczeń wynika, że na terenie Aglomeracji kalisko – ostrowskiej, a także w powiatach przyległych, brakuje 500-600 prawników. Jesteśmy na etapie składania wniosku o przyznanie nam uprawnień na kształcenie prawników, dlatego wsparcie ze strony prezesów kaliskich sądów, jest dla nas bardzo istotne.
Mówi rektor Akademii Kaliskiej, prof. Andrzej Wojtyła
Dzięki nawiązanej współpracy, studenci będą mieli gdzie odbywać praktyki lub staże.
Jesteśmy otwarci na każdą współpracę, na to, żeby ci przyszli studenci mogli odbywać u nas praktyki i staże. To jest standard. W każdym mieście akademickim, jeżeli jest wydział prawa, to taka współpraca istnieje. Jestem przekonany, że absolwenci prawa Akademii Kaliskiej znajdą wiele możliwości zatrudnienia. Poza sądami w regionie, mogą pracować w prokuraturach, kancelariach adwokackich, radcowskich, mogą zostać notariuszami, komornikami, czy kuratorami. Żeby jednak pracować we wcześniej wymienionych profesjach, konieczne jest ukończenie prawa.
Mówi Patryk Pietrzak, prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od października tego roku naukę na wydziale prawa rozpocznie 60 osób.