Kalisz. 22-latka kierowała bez uprawnień. Obok siedział właściciel pojazdu

i

Autor: mraj

POLICJA

Kalisz. 22-latka kierowała bez uprawnień. Obok siedział właściciel pojazdu

2024-07-10 12:00

Nie miała uprawnień do prowadzenia samochodu, teraz musi liczyć się z konsekwencjami. W ręce kaliskich policjantów wpadła 22-latka. Jak się okazało kobieta prowadziła auto mimo że nie ma do tego uprawnień. Obok niej siedział właściciel pojazdu. Teraz oboje muszą liczyć się z konsekwencjami.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującą renault kobietę. Za kierownicą auta siedziała 22-letnia mieszkanka Kalisza. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych okazało się, że kobieta nie posiada prawa jazdy. Obok, na fotelu pasażera siedział właściciel pojazdu, który ma uprawnienia do kierowania.

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie ponad dwa lata temu, w tego typu przypadkach policjanci sporządzają wniosek o ukaranie, który zostaje przekazany do sądu. Osoba, która wsiadła za kierownicę pomimo braku uprawnień musi liczyć się z grzywną od 1500 do nawet 30 000 złotych. Obowiązkowo orzekany jest też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba która wsiadała za kierownicę, odpowiada już za przestępstwo a nie za wykroczenie – informuje podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, rzeczniczka policjantów z Kalisza.

Oczywiście konsekwencji nie uniknął również 44-latek, który udostępnił swój pojazd osobie, która nie posiadała uprawnień do kierowania.

Zgodnie z art. 96 Kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz lub użytkownik, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień, podlega każe grzywny w wysokości 300 zł – dodaje rzeczniczka.

Policjanci cały czas apelują o zgodną z przepisami jazdę.

Czy zdałbyś dzisiaj egzamin na prawo jazdy? Sprawdź swoją wiedzę teoretyczną! [QUIZ]

Pytanie 1 z 12
O jakim odstępie należy pamiętać przy wyprzedzaniu rowerzysty?