książka

i

Autor: pixabay

Kultura

KALISKA WIOSNA POETYCKA - sprawdź co będzie się działo!

2024-03-18 11:35

Spotkania z poetami, deklamacje wierszy na ulicy i w autobusach, wystawa Wierszy Wizualnych i poetyckie disco. To wszystko w ramach Kaliskiej Wiosny Poetyckiej. Wydarzenie rozpoczyna się dziś (18.03) i potrwa do 22 marca.

Kaliską Wiosnę Poetycką inauguruje dziś (18.03) wieczorne spotkanie z Jackiem Dehnelem w Bibliotece Głównej w Kaliszu. 

Wiosna się zaczyna, Kaliska Wiosna Poetycka, więc to spotkanie będzie skupione przede wszystkim na tym, co tworzy w ramach poezji Jacek Dehnel. Oczywiście wszystkie inne książki także uda się dotknąć, ale chcemy wyeksponować to, że Jacek Dehnel jest znakomitym poetom i tłumaczem poezji - mówi Robert Kuciński, dyrektor kaliskiej biblioteki. 

Spotkanie dziś o godzinie 18:00 w Bibliotece Głównej. 

Kolejne dni także będą obfitować w ciekawe atrakcje. 20 marca w bibliotece przy Legionów odbędzie się Kaliski Salon Poezji pod hasłem „Poetyckie przesilenie”. To propozycja skierowana do osób, które piszą wiersze, a także tych, którzy kochają poetów z Kalisza. 

Główny dzień Kaliskiej Wiosny Poetyckiej to 21 marca. Wtedy - w światowy dzień poezji i pierwszy dzień wiosny, w kaliskich autobusach odczytywane będą wiersze przez studentów Państwowego Studium Animatorów Kultury. Niemal przez cały dzień otwarte będzie także „okno na poezję” w filii nr 1, przy ulicy Górnośląskiej. Bibliotekarze oraz ich goście będą wierszami zaczepiać przechodniów jednej z najruchliwszych ulic Kalisza. Wieczorem natomiast o godzinie 18:00 można wyskoczyć do Biblioteki Głównej na POETIC DISCO. 

Najlepsze teksty do piosenek napisali przecież Asnyk, Tuwim, Szymborska, Grechuta czy Osiecka. Będzie można zatem potańczyć i pośpiewać przy dźwiękach z poetyckimi samplami, aranżowanymi przez Martę Kościańską i Łukasza Jaskółę - informuje biblioteka. 

Kaliskiej Wiośnie Poetyckiej towarzyszą również dwie wystawy. Oglądać można je w Bibliotece Głównej. Są to plenerowa Wystawa Sonetów Izabeli Fietkiewicz-Paszek, która w formie poetyckiej zamknęła twórczość i życie kilkudziesięciu kaliskich pisarzy, a także Wystawa Wierszy Wizualnych eksponująca najciekawsze przykłady zamykania poezji w układach typograficznych.

wiosna

i

Autor: Biblioteka Główna w Kaliszu