Kaliscy bibliotekarze przygotowują wyjątkowe kapelusze!

i

Autor: M.Rajewska, eska.pl Bibliotekarze z MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu szykują wyjątkowe kapelusze na Narodowe Czytanie.

Kaliscy bibliotekarze przygotowują wyjątkowe kapelusze!

2021-08-12 16:26

Już 4 września odbędzie się kolejne Narodowe Czytanie. W tym roku cała Polska czytać będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Przygotowania trwają. A bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki im. Adama Asnyka szykują na ten dzień wyjątkowe kreacje w tym kapelusze!

Kolejna osłona Narodowego Czytania zbliża się wielkimi krokami. W Kaliszu wydarzenie odbędzie się przy Baszcie Dorotce. Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki im. Adama Asnyka chcą się przenieść do początków XX wieku i z tej okazji przygotowują odpowiednie kreacje.

Panie będą rzeczywiście przystrojone, tak jak chodziły najwytworniejsze damy wiek temu. Też to, na co zwróci uwagę ten nasz przemarsz w kapeluszach to to, jakie zaszły zmiany w kulturze ubierania i w tych naszych garderobach. Co ten czas odmienił i czego brakuje dzisiaj.

Mówi Mateusz Halak, z Miejskiej Biblioteki im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Bibliotekarze własnoręcznie przygotowują i ozdabiają kapelusze.

Bazujemy na kapeluszach sote tzn. na bazach, do których dopiero doczepiamy pewne elementy, które tworzą nam wyraz tamtej mody. Mody secesyjnej początku XX wieku. W tej całej naszej zabawie, bo też traktujemy to w tym sensie, ale oczywiście też jako naukę. Ważne jest to, że nie tylko kupujemy półprodukty, ale de facto my te półprodukty także tworzymy. Nie dość, że kupujemy kwiaty, którymi stroimy te kapelusze, to tak naprawdę po części też te kwiaty sami tworzymy.

Dodaje Mateusz Halak.

Przepiękne kapelusze będzie można podziwiać już 4 września podczas specjalnego przemarszu, który wyruszy sprzed kaliskiego teatru w stronę Baszty Dorotki.