Inwestycje na Piwonii i Krępicy. Miasto Kalisz będzie współpracować z Wodami Polskimi

i

Autor: maraj na zdj. Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza/ Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu/ Dagmara Pokorska, p.o. naczelnika Wydziału Rozbudowy Miasta Kalisza

Inwestycje na Piwonii i Krępicy. Miasto Kalisz będzie współpracować z Wodami Polskimi

2022-06-30 22:54

Inwestycje związane z regulacją cieków wodnych Piwonia i Krępica będą realizowane. Miasto Kalisz nawiązało współpracę z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.

Listy intencyjne dotyczące podjęcia współpracy podpisali Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza i Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

To dobry moment dla Kalisza. Realizujemy ustalenia z 2018 roku, kiedy to Miasto zobowiązało się do opracowania dokumentacji projektowej na regulację cieków Piwonia i Krępica. Ten etap się kończy – podpisaliśmy dwa listy intencyjne, które są wyrazem obustronnej chęci dalszej współpracy, realizacji tych bardzo ważnych dla Kalisza zadań. Projekt cieku Krępica jest skończony. Piwonii będzie realizowany.

Mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Dzięki regulacji obu cieków nie tylko zwiększona zostanie ochrona przeciwpowodziowa i zdolność retencyjna, ale również wpłynie to na przeciwdziałanie suszy w regionie wodnym Warty.

To są rzeki, które przepływają przez zurbanizowane i uprzemysłowione obszary miasta Kalisza, głównie zasilane przez wody roztopowe i powodziowe. Zaczynamy zmagać się z coraz bardziej gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, które powodują bardzo gwałtowne opady, tzw. błyskawiczne powodzie, zwłaszcza miejskie, a na obszarach zurbanizowanych została jeszcze stara instalacja odpływowa, odprowadzająca wody opadowe. Podpisujemy wolę współpracy i podzielenia się pewnymi zadaniami związanymi z tym, żeby przepustowość na tych ciekach zwiększyć.

Wyjaśnia Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

Te dwa zadania, które planujemy wspólnie realizować będą miały na celu nie tylko zwiększenie przepustowości obu tych rzek, tak aby przeprowadzić wody wezbraniowe, ale będą związane również z infrastrukturą, która będzie dawała możliwość retencjonowania wody. My jako Wody Polskie będziemy odpowiedzialni za regulację koryta, a Miasto Kalisz za kwestie związane najpierw z wykupem, z kwestiami własnościowymi, dalej z infrastrukturą krzyżującą się z tymi ciekami i po przekazaniu tych gruntów my jako Wody Polskie będziemy mieli możliwość realizowania dalszych prac konserwacyjnych.

Dodaje Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Projekt cieku Piwonii będzie realizowany i może potrwać 2-3 lata. Natomiast sama realizacja zadań to czas 1,5-2 lata. Koszt to blisko 28 milionów złotych.

QUIZ. Sobotnia ortografia. Razem czy osobno - jak to napiszesz? 10/15 to super wynik!

Pytanie 1 z 15
Wskaż poprawną odpowiedź