Historia lalek produkowanych w Kaliszu [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-03-17 20:55

​Nie tylko FORTEPIANY. Wizytówką Kalisza były tez zabawki. Najstarsze polskie miasto do czasów II wojny światowej słynęło nie tylko z produkcji pianin i koronek, ale także zabawek. Przede wszystkim lalek. To właśnie w kaliskiej fabryce Adama Szrajera powstawały najpiękniejsze i wyjątkowe lalki. A sporą ich kolekcję można obejrzeć w kaliskim Muzeum OSIAKOWSKICH

Fabryka Szrajerów powstała w 1884 roku i była jedną z najstarszych i największych fabryk produkujących lalki w Polsce. Lalki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i były eksportowane do różnych krajów. Kaliskie lale były wyjątkowe.

Lalki kaliskie są oczywiście specyficzne. Wszystkie były opatentowane, kształt i wizerunek twarzy. Naliczyłem, że do 1939 roku było około 150 modeli lalek. Zależne to jest od wysokości, od twarzy, od tego, czy jest ubrana, czy nieubrana, czy częściowo ubrana.

Mówi Andrzej Banert z Muzeum Osiakowskich.

Kaliskie lalki cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci.

Małe dziewczynki, które później rosną i są pannami, a później wychodzą za mąż. Myślę, że każda dziewczynka w swoim życiu pragnęła mieć jakąś lalkę. Był to taki towar, jak i dzisiaj gdzie też mamy przemysł lalkarski.

Dodaje Andrzej Banert.

Historia kaliskich lalek - mówi Andrzej Banert, z Muzeum Osiakowskich w Kaliszu