bociany

i

Autor: BŹ

Gniazdo już gotowe! Czekamy na przygodzickie bociany!

2021-03-15 8:46

Oczy "bocianolubów" już są zwrócone w stronę najsłynniejszego gniazda bocianów w Polsce - w Przygodzicach koło Ostrowa Wielkopolskiego. W ubiegłym roku właśnie 15 marca - pojawił się w nim pierwszy lokator. A kilka dni temu pierwsze bociany pojawiły się w okolicy, pod Kaliszem. Więc odliczanie się zaczęło. Przygodzickie gniazdo jest już gotowe na kolejny sezon.

W tym roku gniazdo nie wymagało żadnych napraw. A i sprzęt monitorujący jest w dobrym stanie. Nic tylko podglądać. Na razie można jednak tylko kawki, które tradycyjnie okradają gniazdo z gałęzi.

Odliczanie do właściwych lokatorów już się zaczęło. Bo w ubiegłym roku wcześniej niż zwykle, pierwszy bocian pojawił się 15 marca. Potem dołączyła partnerka.

Para doczekała się pięciu młodych, ale najsłabsze zostało wyrzucone z gniazda. Wychowana została czwórka, która późnym latem wyleciała do ciepłych krajów.

Jak będzie w tym roku - można już sprawdzać TUTAJ: http://bociany.przygodzice.pl/

Projekt "Blisko bocianów" powstał w 2006 roku i od początku wzbudzał zainteresowanie entuzjastów przyrody na całym świecie.

Gniazdo w Przygodzicach ma wielu wiernych fanów, którzy w sezonie spędzają wiele godzin dziennie na podglądaniu życia bocianiej rodziny.  Jak mówią opiekunowie gniazda -  obserwują je miliony internautów z najodleglejszych zakątków kuli ziemskiej, w tym tak egzotycznych jak Czad, Gwinea Równikowa, Mikronezja, Nowa Kaledonia czy Republika Środkowoafrykańska.

Florystka roku - Małgorzata Szwakiel
Źródło: Gniazdo już gotowe! Czekamy na przygodzickie bociany!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE