Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić?

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

WYBORY

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić?

2023-09-21 18:40

Ważna informacja dla osób, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem stałego zamieszkania. Można dopisać się do spisu wyborców i oddać głos w miejscu, w którym będzie się tego dnia przebywać. Jak to zrobić?

Jeśli w dniu wyborów będziemy przebywać poza miejscem stałego zamieszkania, dopiszmy się do listy wyborców. Dzięki temu będziemy mogli oddać głos w miejscu, w którym będziemy przebywać. Warto zrobić to wcześniej.

Wyborca może wybrać opcję, która będzie skuteczna wyłącznie na nadchodzącą akcję wyborczą, czyli na Wybory Parlamentarne 15 października. Nie jest to zatem rozwiązanie na stałe. Można to zrobić poprzez stronę rządową obywatel.gov.pl. Online złożyć wniosek o dopisanie do stałego obwodu głosowania na te wybory, które odbędą się 15 października - mówi nam Adam Plichta, komisarz wyborczy w Kaliszu.

Jeśli jednak nie wiemy, gdzie będziemy głosować, możemy pobrać specjalne zaświadczenie. Taki dokument można osobiście uzyskać w każdym Urzędzie Gminy w Polsce.

Na podstawie tego zaświadczenia wyborca może wziąć udział w wyborach i w referendum w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce. Oczywiście warunek jest taki, żeby wyborca miał to zaświadczenie przy sobie w momencie, w którym chce oddać głos. Tego zaświadczenia nie można zgubić, nie można dostać duplikatu, czy go skserować – dodaje Adam Plichta.

Wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum ogólnokrajowe odbędą się 15 października.​

QUIZ. To warzywo czy owoc? Banał? Tylko z pozoru!

Pytanie 1 z 15
Zaczynamy klasycznie. Ziemniak (jego jadalna część) to: