Europejskie Dni Dziedzictwa w Kaliszu

i

Autor: fot. materiały promocyjne

Europejskie Dni Dziedzictwa także w Kaliszu. Co w programie? [POSŁUCHAJ]

2020-09-14 9:44

Warsztaty, wystawy i gry miejskie. Tak w Kaliszu wyglądają obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczny program ograniczyła pandemia, ale nadal będzie sporo się działo. Hasłem Europejskich Dni Dziedzictwa jest tym razem „Moja droga”.

W najbliższy weekend będzie można bliżej poznać dorobek Władysława Kościelniaka, wziąć udział w grze miejskiej o Solidarności, a w internecie obejrzeć serial o alei Wolności. Kaliska odsłona nawiązuje też do walki o wolną Polskę.

– W zamyśle tego hasła jest droga do niepodległości, ale też droga indywidualnego człowieka, który zapisał się w walce o niepodległość. To również droga każdego z nas, przy której spotykamy zabytki, tradycje. To także osoba, która w naszym życiu była dla nas mistrzem i jest nam bliska. Tak jak zawsze, to hasło Europejskich Dni Dziedzictwa jest bardzo pojemne – mówi Anna Woźniak z Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Kaliszu. O wydarzeniach w ramach EDD mówi Anna Woźniak z Urzędu Miejskiego

Europejskie Dni Dziedzictwa to największe wydarzenie kulturalne w Europie, organizowane już po raz 28. Polska edycja organizowana jest od 2007 roku. Tegoroczne obchody w Kaliszu otworzył w miniony weekend koncert Tomasza Wolffa w Wieży Ciśnień.

Program Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 w Kaliszu:

17 września, godz. 10.00

III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, ul. Kościuszki 10 Gra miejska „Śladami Solidarności w Kaliszu – moja droga do wolności”

17 września), godz. 12.00 III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, ul. Kościuszki 10 Wykład popularnonaukowy dr. Marka Kozłowskiego poświęcony kaliskiej Solidarności i jej wkładowi w drodze do wolności (w przypadku zdalnego nauczania wydarzenie zorganizowane będzie on-line)

19 września, godz. 12.00-13.00 Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu, ul. Południowa 62 Wernisaż wystawy „Władysława Kościelniaka wędrówki wielkopolskim szlakiem” oraz prezentacja książki opracowanej przez dr Bogumiłę Celer „Szkic do portretu Władysława Kościelniaka. Dedykacje i autografy z księgozbioru artysty”

20 września, godz. 17.00-20.00 ArtKlub Towarowa, ul. Towarowa 1 (Kościół Boży w Chrystusie) „Polacy i Żydzi – wspólna droga do niepodległości” Organizatorzy zapraszają na prezentację mało znanych historii polskich Żydów walczących o niepodległość naszej ojczyzny. Ta wspólna droga do niepodległości Polski pełna jest ciekawych i zaskakujących wydarzeń oraz nietuzinkowych osób.

Wydarzenia towarzyszące:

Kaliskie ścieżki wojny polsko-bolszewickiej. 3 sierpnia – 9 października 2020 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka, filia nr 6 z oddziałem Izba Pamięci Szczypiorna, ul. Wrocławska 189a Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i średnich z Kalisza i regionu na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości polskiej ze szczególnym uwzględnieniem udziału kaliszan w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Uczniowie w ramach warsztatów stworzą mobilny quest historyczny. Projekt dofinansowany przez MKiDN w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej” #Wiktoria 1920.

7 - 30 września 2020 r. Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Legionów 66a Wystawa „95 lat krótkofalarstwa w Kaliszu” Ekspozycja została przygotowana we współpracy z kaliskim środowiskiem krótkofalowców.

Podczas prezentacji poszczególnych wydarzeń w miejscach publicznych obowiązuje reżim sanitarny.