Miasteczko Zdrowia w Kaliszu

i

Autor: M.Rajewska, eska.pl Miasteczko Zdrowia w Kaliszu

Do Kalisza zawitało Miasteczko Zdrowia

2021-07-22 21:02

Miasteczko Zdrowia zawitało do Kalisza. Mieszkańcy miasta mogli skorzystać z bezpłatnych badań m.in. słuchu, wzroku, a także osteoporozy. Oprócz tego uczestnicy mieli okazję, by porozmawiać z lekarzami specjalistami.

Kaliszanie chętnie skorzystali z darmowych badań i konsultacji medycznych, które odbyły się w ramach akcji Miasteczko Zdrowia. Wydarzenie odbyło się dzisiaj (czwartek) w godzinach od 10:00-16:00.

Idea Miasteczka Zdrowia powstała tak naprawdę rok temu przez wzgląd na pandemię koronawirusa. Wiemy jak trudny jest dostęp do lekarzy, w związku z tym, to my zdecydowaliśmy się wyjść do mieszkańców danych regionów razem z lekarzami i udostępnić bezpłatną profilaktykę zdrowotną. W tamtym roku Miasteczko Zdrowia odbyło się tylko we Wrocławiu, w tym zdecydowaliśmy się na sześć miast w Polsce m.in. w Kaliszu.

Mówi Patrycja Witkowska, z Fundacji Veritas.

Uczestnicy mieli również okazję, by porozmawiać z przedstawicielkami grupy amazonki.

Do klubu należę od 20 lat, po operacji jestem 35 lat. Wyszłam z tego cało. Dzisiaj moja misja polega na tym, żeby właśnie uczulać wszystkie panie te młodsze i starsze, by się badały. By nie czekały na najgorsze. Informujemy o tym jak wygląda leczenie, rehabilitacja, profilaktyka.

Mówi pani Krystyna, członkini klubu Amazonki.

W klubie mamy 117 osób. Średnia wieku jest dość wysoka. Dlatego apelowałabym do młodszych koleżanek amazonek, bo jest ich w mieście na pewno więcej. Zachęcamy, niech przyjdą do nas, spróbują.

Dodaje Dodaje Renata Banasiak, prezes amazonek.

Nie zabrakło również konsultacji w dziedzinie m.in. onkologii.

Jeżeli chodzi o czerniaka, to mamy profilaktykę czynną, czyli unikanie czynników ryzyka takich jak nadmierne opalanie czy korzystanie z solarium. Mamy profilaktykę jaką jest badanie lekarskie. I takie badanie może wykonać każdy lekarz. Mamy taki prosty algorytm rozpoznania, czy coś jest nie tak, oparty o litery : A B C D E

A – asymetria. . B- z ang. border – granica. C- kolor – czyli zabarwienie. Zmiana koloru. D- diameter – czyli średnica.

E-  Jeśli to znamię zaczyna być inne niż zwykle.

Jeśli któraś z tych rzeczy pojawi się na naszej skórze lub w okolicy znamienia to trzeba skonsultować to z lekarzem.

Mówi Dariusz Kowalczyk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Pacjenta.

Szalony motocyklista na ulicach Kalisza
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE