Miasteczko Zdrowia w Kaliszu

i

Autor: M.Rajewska, eska.pl Miasteczko Zdrowia w Kaliszu

Do Kalisza zawitało Miasteczko Zdrowia

2021-07-22 21:02

Miasteczko Zdrowia zawitało do Kalisza. Mieszkańcy miasta mogli skorzystać z bezpłatnych badań m.in. słuchu, wzroku, a także osteoporozy. Oprócz tego uczestnicy mieli okazję, by porozmawiać z lekarzami specjalistami.

Kaliszanie chętnie skorzystali z darmowych badań i konsultacji medycznych, które odbyły się w ramach akcji Miasteczko Zdrowia. Wydarzenie odbyło się dzisiaj (czwartek) w godzinach od 10:00-16:00.

Idea Miasteczka Zdrowia powstała tak naprawdę rok temu przez wzgląd na pandemię koronawirusa. Wiemy jak trudny jest dostęp do lekarzy, w związku z tym, to my zdecydowaliśmy się wyjść do mieszkańców danych regionów razem z lekarzami i udostępnić bezpłatną profilaktykę zdrowotną. W tamtym roku Miasteczko Zdrowia odbyło się tylko we Wrocławiu, w tym zdecydowaliśmy się na sześć miast w Polsce m.in. w Kaliszu.

Mówi Patrycja Witkowska, z Fundacji Veritas.

Uczestnicy mieli również okazję, by porozmawiać z przedstawicielkami grupy amazonki.

Do klubu należę od 20 lat, po operacji jestem 35 lat. Wyszłam z tego cało. Dzisiaj moja misja polega na tym, żeby właśnie uczulać wszystkie panie te młodsze i starsze, by się badały. By nie czekały na najgorsze. Informujemy o tym jak wygląda leczenie, rehabilitacja, profilaktyka.

Mówi pani Krystyna, członkini klubu Amazonki.

W klubie mamy 117 osób. Średnia wieku jest dość wysoka. Dlatego apelowałabym do młodszych koleżanek amazonek, bo jest ich w mieście na pewno więcej. Zachęcamy, niech przyjdą do nas, spróbują.

Dodaje Dodaje Renata Banasiak, prezes amazonek.

Nie zabrakło również konsultacji w dziedzinie m.in. onkologii.

Jeżeli chodzi o czerniaka, to mamy profilaktykę czynną, czyli unikanie czynników ryzyka takich jak nadmierne opalanie czy korzystanie z solarium. Mamy profilaktykę jaką jest badanie lekarskie. I takie badanie może wykonać każdy lekarz. Mamy taki prosty algorytm rozpoznania, czy coś jest nie tak, oparty o litery : A B C D E

A – asymetria. . B- z ang. border – granica. C- kolor – czyli zabarwienie. Zmiana koloru. D- diameter – czyli średnica.

E-  Jeśli to znamię zaczyna być inne niż zwykle.

Jeśli któraś z tych rzeczy pojawi się na naszej skórze lub w okolicy znamienia to trzeba skonsultować to z lekarzem.

Mówi Dariusz Kowalczyk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Pacjenta.

Szalony motocyklista na ulicach Kalisza