Od 9 do 29 listopada 2020 ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. O takie wsparcie mogą starać się osoby, które mają ubezpieczenie w ZUS i chcą skorzystać z zasiłku na opiekę nad dziećmi do lat 8 i dzieci starsze z orzeczoną niepełnosprawnością.
– Na dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności i dzieci do 18 lat, na te, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego – mówi Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
Taki zasiłek przysługuje także wtedy, kiedy dzieckiem nie może opiekować się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19.
– Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą, w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna – dodaje rzeczniczka ZUS.
Rodzic zasiłek może otrzymać bez okresu oczekiwania, jeśli ma ubezpieczenie chorobowe z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia czy działalności gospodarczej. Trzeba jednak złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki – u swojego płatnika składek, czyli np. u pracodawcy lub bezpośrednio w ZUS, jeśli rodzic prowadzi działalność gospodarczą. Oświadczenie jednocześnie jest wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Przedsiębiorcy mogą dokumenty złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych.
Zasiłek nie wlicza się do limitu zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach.
Świadczenie nie zostanie jednak wypłacone, jeśli drugi z rodziców dziecka może się nim opiekować w ramach np. urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego. Na dodatkowe pieniądze nie mogą liczyć też ci rodzice, którzy pozostawią dzieci w domach, nawet jeśli placówki (szkoły, żłobki, przedszkola itd.) będą otwarte.
Polecany artykuł: