Zbiórka

Chcą odnowić zabytkowe nagrobki - potrzebne są pieniądze. W Kaliszu odbędzie XXIV kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii

2024-10-18 9:51

Będą kwestować już po raz 24. 1 listopada w Kaliszu - tradycyjnie już - odbędzie się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy. W tym roku pieniądze ze zbiórki mają zostać przeznaczone na odnowienie dwóch nagrobków na cmentarzach katolickim i prawosławnym przy Rogatce.

To będzie już 24. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii w Kaliszu. 1 listopada - tradycyjnie już - na kaliskich cmentarzach pojawią się wolontariusze, którzy do puszek będą zbierać pieniądze na renowacje zabytkowych nagrobków. W tym roku środki mają zostać przeznaczone na odnowienie płyty grobowej Zofii z Zabokrzeckich Chrzanowskiej. Jej nagrobek znajduje się na cmentarzu katolickim przy kaliskiej Rogatce. 

Nagrobki są niszczone, kradzione są różne elementy z nich, więc musimy ratować to, co jeszcze da się uratować. Po sąsiedzku pięknej kaplicy Tadeusza Zakrzewskiego jest nagrobek, w którym spoczywa Zofia z Zabokrzeckich Chrzanowska. Zaczniemy od płyty nagrobnej Zofii Chrzanowskiej, Dziś jest ten napis już prawie nieczytelny. Część liter to litery odlewane, ołowiane, wciskane i czas i też ludzie przyczynili się do tego, że części tych liter nie ma. Na pewno część osób pamięta, że jest to wyjątkowa mama. Wyjątkowa kaliszanka, ponieważ Zofia Chrzanowska wychowała córki - Marię i Emilię. Emila wyszła za rejenta Bochowicza, spoczywającego również w tym nagrobku, jako aktywista, stała się dla Marii Dąbrowskiej pierwowzorem Zofii Holszańskiej w Nocy i Dni. A jej małżonek stał się pierwowzorem dla rejenta Holszańskiego - mówi Anna Woźniak z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu oraz Turystyki w Kaliszu.

Drugi grób jest na cmentarzu prawosławnym. W nim pochowana jest 12-letnia Katia. Nagrobek dziewczynki jest pełen różnych symboli, dekorowany reliefowo. To wyjątkowy zabytek - dodaje Anna Woźniak. 

Drugi nagrobek, który chcielibyśmy wyremontować i zabezpieczyć to jest płyta nagrobna małej dziewczynki Kati Szabsłkoskiej, która znajduje się na cmentarzu prawosławnym. Dziewczynka żyła zaledwie 12 lat. Jej nagrobek jest pełen symboli, dekorowany reliefowo. Jest element palmy, motyli, takiej ulotności życia, ale i pęków róż. Wszystko to jest obwiedzione piękną plecionką wykutą w kamieni. Jest też pęknięty piedestał na którym stał krzyż. Jeśli teraz tego nie zrobimy to wszystko będzie zniszczone. Ten grób nie ma już nikogo, kto mógłby się nim zaopiekować, bo Katia zmarła 1881 roku. Warto zadbać o taki obiekt i pochylić się nad jego symboliką. 

Jeśli ktoś chce pomóc w zbiórce i kwestować 1 listopada na kaliskich cmentarzach to zapisy już ruszyły. Prowadzi je kaliski oddział PTTK.

Już mamy kilkanaście osób zapisanych. Kwestujemy na dwóch cemntarzach - na cmentarzu katolickim przy kaliskiej Rogatce oraz na cmentarzu komunalnym przy Poznańskiej w godzinach takich jak co roku czyli na cmentarzu przy rogatce od 8.00 do 12.00 i od 13.30 do 18.00, a na cmentarzu komunalnym od 8.00 do 16.00 - mówi Jarosław Dolat przewodniczący Komisji ds. opieki nad zabytkami z ramienia PTTK.

Przez 23 lata kwestowania udało się odnowić kilkanaście zabytkowych nagrobków na kaliskich cmentarzach.

Sonda
Czy wspierasz kaliską kwestę na ratowanie zabytkowych nekropolii?