Marcowy Maraton Archiwalny

i

Autor: fot. Unsplash, ilustracyjne

Cały miesiąc z historią. W Kaliszu trwa Marcowy Maraton Archiwalny

2021-03-01 16:46

Ruszył Marcowy Maraton Archiwalny w Kaliszu. To już dziesiąta edycja cyklu wydarzeń organizowanych przez miejscowe Archiwum Państwowe. A to obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Choć to podwójny jubileusz, to jednak w cieniu pandemii. Większość wydarzeń przeniesiono do internetu.

rzez pandemię koronawirusa większość wydarzeń przeniesiono do internetu, ale atrakcji dla miłośników historii nie powinno zabraknąć.

– Ze względu na COVID mało będzie wydarzeń, podczas których będziemy się spotykać. Będzie spotkanie z darczyńcami na pewno, którzy przekazali nam bardzo ciekawe pamiątki rodzinne. Na pewno wielu kaliszan będzie zainteresowanych promocją czwartego tomu „Encyklopedii Solidarności”

– mówi Grażyna Schlender, dyrektorka Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Marcowy Maraton Archiwalny otworzyły 1 marca obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Przy dawnym zakładzie karnym przy ul. Łódzkiej w Kaliszu złożono kwiaty i zapalono znicze dla tych działaczy podziemia, którzy tuż po II Wojnie Światowej byli więzieni w tym areszcie i tam też stracili życie.

Tradycyjnie częścią maratonu jest też konkurs „Ad Fontes” - czyli „Do źródeł” kierowany do uczniów kaliskich szkół. Akcentem łączącym przeszłość z bardzo współczesnym kontekstem jest wystawa on-line poświęcona chorobom i epidemiom.

W tym roku mija 70 lat od powstania kaliskiego Archiwum Państwowego. Maraton Archiwalny nieprzypadkowo organizowany jest w marcu – właśnie w tym miesiącu placówka zaczęła przyjmować pierwsze dokumenty do swoich zasobów. Z okazji jubileuszu, tegoroczną edycję Maratonu Archiwalnego zamknie prezentacja filmu o losach Archiwum Państwowego w Kaliszu.