rzez pandemię koronawirusa większość wydarzeń przeniesiono do internetu, ale atrakcji dla miłośników historii nie powinno zabraknąć.
– Ze względu na COVID mało będzie wydarzeń, podczas których będziemy się spotykać. Będzie spotkanie z darczyńcami na pewno, którzy przekazali nam bardzo ciekawe pamiątki rodzinne. Na pewno wielu kaliszan będzie zainteresowanych promocją czwartego tomu „Encyklopedii Solidarności”
– mówi Grażyna Schlender, dyrektorka Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Marcowy Maraton Archiwalny otworzyły 1 marca obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Przy dawnym zakładzie karnym przy ul. Łódzkiej w Kaliszu złożono kwiaty i zapalono znicze dla tych działaczy podziemia, którzy tuż po II Wojnie Światowej byli więzieni w tym areszcie i tam też stracili życie.
Tradycyjnie częścią maratonu jest też konkurs „Ad Fontes” - czyli „Do źródeł” kierowany do uczniów kaliskich szkół. Akcentem łączącym przeszłość z bardzo współczesnym kontekstem jest wystawa on-line poświęcona chorobom i epidemiom.
W tym roku mija 70 lat od powstania kaliskiego Archiwum Państwowego. Maraton Archiwalny nieprzypadkowo organizowany jest w marcu – właśnie w tym miesiącu placówka zaczęła przyjmować pierwsze dokumenty do swoich zasobów. Z okazji jubileuszu, tegoroczną edycję Maratonu Archiwalnego zamknie prezentacja filmu o losach Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Polecany artykuł: