gorzów śmieci wyspiska

i

Autor: archiwum redakcji Takie wysypisko śmieci znajdowało się przy rzece Srebrnej w Gorzowie.

Miasto

Budowa drogi z przykrą niespodzianką. Miasto nie szuka winnych. Chodzi o 2 tys. ton śmieci

2024-01-07 13:40

W Kaliszu w 2023 roku rozpoczęto budowę nowej drogi od skrzyżowania ulic Polnej i Budowlanych do ks. Jolanty, co będzie stanowić połączenie z rondem na Trakcie Wieluńskim. Podczas prac budowalnych okryto 2 tysiące ton śmieci. Chociaż nielegalne wysypisko zostało już zutylizowane. Miasto nie będzie szukać winnych.

Inwestycja w Kaliszu to ponad 20 mln złotych

Zadanie budowy drogi jest realizowane w ramach programu Polski Ład. Miasto dostało na ten cel promesę inwestycyjną w wysokości 19 mln zł. Natomiast koszt całego zadania wynosi blisko 21 mln zł. Kiedy zakończą się planowane prace w Kaliszu? Koniec inwestycji zaplanowano na wrzesień 2024 roku.

Pożar kamienicy w Zielonej Górze

Nielegalne wysypisko odpadów w Kaliszu

Podczas inwestycji natrafiono na nielegalne wysypisko odpadów. Okazało się, że w okolicy ul. ks. Jolanty w dole po wyrobisku glinianym zasypanych było i porośniętych chwastami blisko 2 tys. ton śmieci – głównie folie i ubrania. Władze poinformowały, że odpady komunalne zostały złożone przed 1980 rokiem, ale nikt nie wiedział o wysypisku na etapie projektowania inwestycji. Z terenu wywieziono łącznie 1981 ton śmieci, za co koszt w wysokości 1,7 mln zł pokryło miasto.

Decyzja o zutylizowaniu śmieci na koszt podatników oburzyła niektórych kaliszan. Ich zdaniem miasto powinno znaleźć winnego i jego obciążyć kosztami. „Co na to prokuratura? Co na to NIK? Czy ktoś próbował to wyjaśnić?” – pytają kaliszanie.

Radny Polska 2050 Eskan Darwich na swojej stronie społecznościowej wyraził zdziwienie, że prezydent nie poinformował opinii publicznej i radnych o wydatkowaniu tak dużej kwoty na likwidację wysypiska. 

W interpelacji złożonej w grudniu 2023 r. zapytał też, czy złożono do Prokuratury Rejonowej w Kaliszu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z ujawnieniem nielegalnego wysypiska.

 „Nie otrzymałem na to zapytanie żadnej odpowiedzi. Poinformowano mnie, że w momencie inwestycji działka była własnością miasta” – powiedział.

Rzecznik prasowy prezydenta powiedziała PAP, że miasto nie złożyło zawiadomienia. „Nie mam takiej informacji, czy będzie składać” – przekazała Katarzyna Ciupek.

Zobacz także: Zielona Góra: pożar hali, w której składowane były substancje niebezpieczne. Widok jest piorunujący

Sonda
Czy segregujesz śmieci?