Bezpieczeństwo na drodze to podstawa. Przypominają kaliscy policjanci

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa. Przypominają kaliscy policjanci

2023-10-18 9:40

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa. Przypominają kaliscy policjanci. Zwłaszcza teraz, gdy dni są coraz krótsze, a zmieniające się warunki pogodowe często nie ułatwiają jazdy. Dlatego zachowajmy ostrożność.

Podstawową zasadą bezpiecznej podróży jest dostosowanie prędkości do warunków jazdy. Mówi podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik kaliskich policjantów.

Jeżeli na drodze pojawia się mgła, są intensywne opady deszczu, duże natężenie ruchu, wtedy należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy też o tym, że coraz częściej występujące jesienią opady atmosferyczne powodują utratę przyczepności auta na jezdni, a opadające liście powodują, że na drodze tworzy się maź poślizgowa, dlatego droga hamowania wydłuża się, co stwarza niebezpieczeństwo doprowadzenia w skutkach zdarzenia drogowego.

Funkcjonariusze przypominają także pieszym i rowerzystom o tym, by nosili odblaski, zwłaszcza w terenach niezabudowanych.

Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że osoby poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie – dodaje policjantka.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

Testy do policji Multi Select 2023. Sprawdź, czy możesz zostać policjantem - cz. III

Pytanie 1 z 10
Chętnie czytam czasopisma techniczne