Archeologiczne odkrycie podczas prac przy Starostwie Powiatowym w Kaliszu

i

Autor: Starosta Kaliski Jan Adam Kłysz

HISTORIA

Archeologiczne odkrycie podczas prac przy Starostwie Powiatowym w Kaliszu

2024-07-11 13:15

Przy Starostwie Powiatowym w Kaliszu trwają roboty budowlane. Podczas prac odkryto pozostałości średniowiecznych fundamentów.

Kolejne znalezisko archeologiczne. W Kaliszu trwają prace związane z przyłączeniem budynku Starostwa Powiatowego i WKU do cieplika kaliskiego. Roboty objęte są nadzorem konserwatora. Archeolodzy natrafili na bardzo dobrze zachowany fragment muru średniowiecznego. Odkrycia dokonano przy narożniku Starostwa od strony parku.

Jest to mur, który nie został zaznaczony na mapach z tego względu, że kiedy jezuici dostali zgodę na rozszerzenie ogrodów otrzymali też pozwolenie od króla na rozebranie tego muru i pobudowanie drugiego, czyli mamy tutaj ten najstarszy mur, który nie jest dokładnie rozpoznany – tłumaczy Leszek Ziąbka, archeolog.

Mur znajduje się na głębokości około metra i ciągnie się ponad 2 metry w głąb. Jest kamienno-ceglany. – dodaje Leszek Ziąbka.

Lico zbudowane jest z cegły gotyckiej, środek wypełniony jest kamieniami, a na sam dół ułożono kamienie bez zaprawy. W latach 50-tych, kiedy kładziono sieć wodociągową, częściowo został zniszczony.

Mur został zabezpieczony. Wykonane zostały pomiary geodezyjne i archeologiczne. Artefakty zostaną przekazane częściowo do Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej. Prace trwają dalej.

QUIZ. Skróty w motoryzacji. Powinien znać je każdy kierowca. A czy ty je znasz?

Pytanie 1 z 15
Co oznacza skrót ABS?