foto

i

Autor: ksz

Archeologia

Archeolodzy odkryli fragmenty najstarszej synagogi w Kaliszu - w jej miejscu powstaje teraz hotel

2024-06-06 11:29

To sensacja archeologiczna - tak o swoim odkryciu mówią badacze. ​Archeolodzy znaleźli fundamenty najstarszej murowanej synagogi w Kaliszu. Do tej pory nie było wiadomo nawet gdzie stał budynek.

Nie było wiadomo gdzie dokładnie stała - aż do dziś. Archeolodzy odkryli fragmenty najstarszej synagogi w Kaliszu. Okazuje się, że stała w miejscu dawnego Domu Partii, a teraz budowany jest tam hotel. Żydowska świątynia spłonęła w 1852 roku. Nie było żadnych planów czy opisów tego obiektu. Teraz odkryliśmy fragment muru - mówi archeolog Leszek Ziąbka.

Na podstawie badań archeologicznych udało się udokumentować znaną ze źródeł pisanych najstarszą murowaną synagogę na terenie miasta Kalisza. Synagoga znajdowała się przy ulicy Złotej/Przechodniej/ Targowej. Świadczy to o tym, że mamy do czynienia z miejscem, gdzie wcześniej mogła znajdować się najstarsza synagoga, czyli drewniana [...]. Odkryty fragment muru ma około metra szerokości i sięga w głąb ziemi na około 3 metry.

Jak dodaje Hila Marcinkowska ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce w Kaliszu było bardzo dużo miejsc, w których modlili się Żydzi.

Tych miejsc było mnóstwo, bo była i wielka synagoga i synagoga zwana niemiecką czyli synagoga progresywna. Ja znam lokalizacje około 40 bożnic, sztibli czy małych izdebek modlitewnych. Tego było naprawdę dużo. 

Archeolodzy prowadzili prace na głębokości ponad 3 metrów. Natrafili tam także na fragment tynku w kolorze niebieskim i fragment szkliwionego naczynia.