apka

i

Autor: BŹ

sukces

"Apka" uczniów dwóch ostrowskich szkół średnich NAJLEPSZA! Autorzy w ogólnopolskim konkursie zgarnęli 30 tysięcy![POSŁUCHAJ]

2024-04-17 13:20

Są najlepsi w Polsce. A ich pomysł ... aplikacja, która pomoże znaleźć najlepszego współlokatora mieszkania studenckiego - ma szansę trafić na rynek. Mateusz Cieszyński, Mikołaj Zembrzuski, Piotr Rak i Jan Szydłowski - uczniowie Zespołu Szkół Usługowych i 1 LO w Ostrowie WYGRALI w prestiżowym konkursie SOLVE FOR TOMMOROW Samsung 2024.

Najpierw były tygodnie przygotowań, potem projekt aplikacji pomagającej w znalezieniu najlepszego współlokatora w studenckim mieszkaniu został wysłany na konkurs SOLVE FOR TOMMOROW Samsung 2024.

I spośród 250 - znalazł się w finałowej dwunastce. Bezpośrednia "walka" o wygraną toczyła się w poniedziałek, kiedy trzeba było przed jurorami przedstawić cały swój pomysł i odpowiedzieć na szereg szczegółowych pytań. W ścisłej czołówce znalazło się kilka pomysłów, ale podczas wtorkowej gali w Warszawie ze zwycięstwa cieszyli się młodzi projektanci z Ostrowa : Mateusz Cieszyński, Mikołaj Zembrzuski, Piotr Rak i Jan Szydłowski.

Dziś przyznali zgodnie - to WIELKI SUKCES ale też początek ciężkiej pracy, by projekt zmienić w realną aplikację.

Jest super! Bardzo się cieszymy! Wiadomo, że liczyliśmy trochę na tę wygraną, ale liczyć a wygrać to dwie różne historie. I nam się udało! Pieniądze oczywiście wydamy na aplikację. Ale te 30 tysięcy złotych to zaledwie kropla w morzu. Musimy poszukać źródeł finansowania, inwestorów. Pewne ruchy już wykonywaliśmy jak projekt tworzyliśmy. Teraz jednak musimy się za niego zabrać porządnie, tak by faktycznie aplikacja powstała. Myślimy, że właśnie to, że nasza "apka" odpowiada na realne zapotrzebowanie na rynku i jest generalnie po prostu do zrobienia.

Chcemy, by nasz projekt stał się faktyczną aplikacją. Będziemy nad tym pracować - mówią Mateusz Cieszyński, Mikołaj Zembrzuski, Piotr Rak i Jan Szydło

- To jeden z najważniejszych dni w moim zawodowym życiu - a jestem nauczycielką od 29 lat - mówi opiekunka grupy i projektu Joanna Sroka-Haniewicz.

Bardzo liczyłam na wygraną, bo wiedziałam, że to świetny projekt. Choć konkurencja była silna. Ale emocji, kiedy okazało się , że wygrywamy, nie da się opisać słowami. To wielki sukces i satysfakcja. Cieszę się, że to właśnie mnie Mateusz kilka miesięcy temu poprosił o opiekę nad tym projektem. Wiem,że dla chłopaków ta wygrana to "wiatr w żagle", ale dla to też taki "pozytywny kop" i dodatkowa energia do pracy z młodzieżą!

To WIELKA SATYSFAKCJA - mówi opiekunka projektu Joanna Sroka-Haniewicz

Teraz przed chłopakami konkretna praca do wykonania, w tym dokładny kosztorys "apki", poszukanie inwestora i faktyczna realizacja projektu. Gdyby znalazły się potrzebne fundusze to apka ma szanse powstać w rok, półtora.

Trzymamy kciuki i czekamy na pierwsze testy aplikacji. A jak to się zapowiada sprawdzicie na instagramie - na profilu akademic_app.

Quiz z wiedzy ogólnej. Test na ocenę!

Pytanie 1 z 30
Polska ma dwa języki urzędowe. Jakie?
Źródło: "Apka" uczniów dwóch ostrowskich szkół średnich NAJLEPSZA! Autorzy w ogólnopolskim konkursie zgarnęli 30 tysięcy![POSŁUCHAJ]