28 maja Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

i

Autor: MR

28 maja to Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

2020-05-28 13:40

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień walki z Nowotworami Krwi. Chorują nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Ich leczenie często wiąże się z transfuzją krwi, czy przeszczepem szpiku. To dobra okazja, by zachęcić do oddawania krwi.

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi ma na celu zwrócenie uwagi na to, że na raka krwi może zachorować każdy bez względu na wiek, pleć czy status społeczny. Są to bardzo niebezpieczne schorzenia. A ich leczenie jest często skomplikowane.

Stosuje się tutaj chemioterapeutyki i cytostatyki. A bardzo często jedyną metodą jest przeszczep szpiku. W leczeniu nowotworów krwi bardzo istotną rolę odgrywają składniki krwi, czyli głównie koncentrat krwinek czerwonych, płytki krwi, osocze, ponieważ wtedy występują niedobory tych składników. Właśnie, żeby zabezpieczyć pacjenta przed zabiegiem przeszczepu szpiku czy później po zabiegu – te składniki są bardzo potrzebne.  Rola honorowych krwiodawców w leczeniu tych schorzeń jest bardzo istotna.

Mówi Krzysztof Korzeniowski, dyrektor RCKiK w Kaliszu.

Dlatego tak ważne jest dzielenie się krwią z osobami potrzebującymi.

Krew jest cały czas potrzebna.  Mimo prób nadal nie udało się wytworzyć leku, jakiegoś medium, które będzie odgrywało rolę krwi. A więc takiego przenoszenia tlenu, żeby usprawnić właśnie prace komórek naszego ustroju.

Dodaje dr Mirosław Mielczarek, specjalista w zakresie transfuzjologii klinicznej w kaliskim krwiodawstwie.

Krew mogą oddawać osoby zdrowe, pełnoletnie, które ważą co najmniej 50 kg.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ: https://www.eska.pl/kalisz/oddawanie-krwi-nic-nie-kosztuje-a-moze-uratowac-czyjes-zycie-kaliskie-krwiodawstwo-zacheca-osoby-zdrowe-do-podzielenia-sie-tym-cennym-lekiem-aa-pJr6-JpC3-Pjup.html

Sonda z krwiodawstwa. Dlaczego oddajecie krew?