13 października to Dzień Dawcy Szpiku. Warto zostać potencjalnym dawcą szpiku i dać szansę chorym na powrót do zdrowia

i

Autor: DKMS

ZDROWIE

13 października to Dzień Dawcy Szpiku. Warto zostać potencjalnym dawcą szpiku i dać szansę chorym na powrót do zdrowia

2023-10-13 8:41

To nic nie kosztuje, a może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. 13 października obchodzimy Dzień Dawcy Szpiku. Warto się rejestrować w bazie Fundacji DKMS, by komuś pomóc.

Jednym z dawców szpiku jest kaliszanin Adrian Jarzębowski, który swoje komórki macierzyste oddał dla mężczyzny ze Stanów Zjednoczonych. Do Fundacji DKMS dołączył w kwietniu 2015 roku. Na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu odbywała się studencka akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. To właśnie wtedy Adrian podjął decyzję o rejestracji. W sierpniu 2016 roku otrzymał telefon z Fundacji DKMS z informacją o tym, że jest osoba, która go bardzo potrzebuje. Mówi nam Adrian Jarzębowski.

Trzy tygodnie przed oddaniem szpiku miałem wykonywane dokładne badania. One były robione w Warszawie. Gdy już pozytywnie przeszedłem wszystkie badania, to zostałem skierowany na oddanie komórek macierzystych. To wszystko odbywało się w Warszawie. Cała procedura trwała 2 dni. Chwilę po oddaniu komórek macierzystych dowiedziałem się, że trafiły one do mężczyzny ze Stanów Zjednoczonych.

Warto się rejestrować jako potencjalny dawca szpiku. Zachęca Adrian Jarzębowski.

To jest też taka nagroda dla osób, które się rejestrują, że później mogą uratować komuś życie. Mogą pomóc w taki bezinteresowny sposób.

Jak pokazują statystyki co 27 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Ratunkiem dla chorego jest często przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. I tu zgodność genetyczna zarówno biorcy, jak i dawcy ma szczególne znaczenie. A znalezienie odpowiedniego dawcy jest bardzo trudne. Mówi dr Grzegorz Hensler, lekarz konsultant Fundacji DKMS.

Antygeny HLA, które bierzemy pod uwagę są takimi tkankowymi markerami wykorzystywanymi przez nasz układ odpornościowy do rozpoznawania komórek obcych. Zgodny dawca to taki, który ma 10/10 oznaczanych antygenów tkankowych identycznych z pacjentem. Problem polega na tym, że liczba kombinacji tych antygenów tkankowych jest ogromna, a poszukiwania zgodnego dawcy to dosłownie poszukiwanie „igły w stogu siana”.

W bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1 800 000 potencjalnych dawców szpiku. W Wielkopolsce zarejestrowanych jest ponad 157 tysięcy, z czego 926 osób szpik oddało.​ Szczegółowe informacje o tym, jak zostać dawcą znajdziecie TUTAJ

Krwiodawstwo

Pytanie 1 z 10
Możesz zostać krwiodawcą, jeżeli... Która odpowiedź jest prawdziwa?