Krew karta może uratować zdrowie, a nawet życie

i

Autor: mraj

KRWIODAWSTWO

Krew karta może uratować zdrowie, a nawet życie

2023-10-07 8:00

To karta, która może uratować zdrowie, a nawet życie. Mowa o krew karcie, dokumencie, który poświadcza grupę krwi jej posiadacza. Dlatego warto ją wyrobić i mieć przy sobie.

To karta, która może uratować zdrowie, a nawet życie. Mowa o krew karcie, dokumencie, który poświadcza grupę krwi jej posiadacza. Dlatego warto ją wyrobić i mieć przy sobie. W sytuacji nagłego zagrożenia życia taka karta ma szczególne znaczenie. Mówi nam Małgorzata Tarnawska, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Po podjęciu decyzji przez lekarza o konieczności toczenia krwi lub jej składników, to nie ma potrzeby wykonywania badania oznaczenia grupy krwi u pacjenta i służby medyczne mogą przystąpić do przetoczenia krwi lub jej składników. To pozwala nam w sytuacji nagłego zagrożenia życia znacząco skrócić czas oczekiwania na przetoczenie. Jest to ważne, kiedy liczy się każda minuta podczas ratowania życia.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Kaliszu takie karty wydawane są od 2007 roku.

Kartę z oznaczeniem grupy krwi krwiodawcy, którzy oddali trzy razy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy krew lub jej składniki, mogą taką kartę otrzymać bezpłatnie. Dla osób, które nie są dawcami krwi, wyrobienie karty jest płatne – dodaje Małgorzata Tarnawska.

Osoby, które są zainteresowane wyrobieniem takiej karty mogą to zgłosić np. podczas rejestracji do oddania krwi.

Krwiodawstwo

Pytanie 1 z 10
Możesz zostać krwiodawcą, jeżeli... Która odpowiedź jest prawdziwa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE