art2-nowogrodbobrzanski

i

Autor: pexels

ESKA - RAZEM PRZECIW DEPRESJI

Zdrowie psychiczne jako fundament dobrego funkcjonowania

2023-11-08 10:32 Materiał sponsorowany

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa zdrowie psychiczne jako stan dobrego samopoczucia, w którym jednostka realizuje swoje zdolności, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może pracować, uczyć się i funkcjonować w grupie.

W ostatnich latach w przestrzeni publicznej wiele uwagi poświęca się właśnie zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Niestety zatrważająco rośnie liczba prób samobójczych wśród młodych osób a mimo to wciąż widoczny jest brak miejsc na oddziałach psychiatrycznych oraz zbyt długie oczekiwanie na wizytę u psychiatry.

Problemem naszych czasów stała się między innymi depresja. Jest to poważne zaburzenie psychiczne, które dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież. Choć może być trudno zauważyć jej objawy u najmłodszych, to jednak stanowi poważny problem, który wymaga uwagi i wsparcia ze strony rodziców, nauczycieli oraz specjalistów zdrowia psychicznego. Istnieje wiele czynników, które mogą predysponować do rozwoju depresji u dzieci i młodzieży. Do najczęstszych można zaliczyć: dziedziczność i genetykę, czynniki środowiskowe, traumy i stres, nadużywanie substancji oraz niską samoocenę. Depresja u dzieci i młodzieży może przejawiać się na różne sposoby. Niektóre z potencjalnych objawów, to: smutek, poczucie pustki, brak zainteresowania tym, co kiedyś sprawiało radość, zaniżona samoocena, myśli o śmierci, także o samobójstwie, zmiany w apetycie i wadze, dolegliwości somatyczne, trudności ze snem lub nadmierna senność, problemy z koncentracją i pamięcią, izolacja społeczna, zaniedbywanie obowiązków szkolnych. Wymienione symptomy stanowią o bólu psychicznym, który zwykle jest wręcz niezrozumiały dla innych.

Antoni Kępiński – jeden z najbardziej znanych lekarzy psychiatrów - w swoich pracach pisał, że nikt nie jest w stanie zrozumieć, co czuje osoba cierpiąca na depresję, jeżeli sam nigdy nie doznał tego cierpienia. Jak więc pomagać młodym ludziom w depresji? Ważne jest aby zrozumieć, że depresja jest problemem, który wymaga odpowiedniego potraktowania i szybkiego wsparcia. Dziecko zawsze musi wiedzieć, że jest kochane i zrozumiane. Należy jak najszybciej zapewnić pomoc specjalistyczną – psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry.

Warto zadbać także o wsparcie w środowisku szkolnym. Ochrona zdrowia psychicznego dzieci ma zasadnicze znaczenie w zapewnieniu im dobrego startu w życie. Zbyt późno zauważone czy zdiagnozowane problemy psychiczne w dzieciństwie mogą doprowadzić do późniejszego rozwoju zaburzeń psychicznych i stanowić bariery dla pełnego rozwoju dziecka oraz jego szans edukacyjnych, społecznych czy zawodowych.

Jeśli potrzebujesz pomocy - nie czekaj, skontaktuj się osobiście ze specjalistą lub zadzwoń:

800 12 12 12 – S.O.S. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

116 111 - Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 19288 - Młodzieżowy telefon zaufania