Ziemniak królował dziś w Ostrzeszowie, do którego zjechali się mieszkańcy całej Wielkopolski. Wszystko po to, by już po raz drugi skosztować i wybrać najsmaczniejsze ziemniaczane danie oraz na własne oczy zobaczyć najcięższą pyrkę. Za nami wielki finał drugiej edycji konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego pn. ,,Pyrka i kapustka to do pysznego dania przepustka''. Było kolorowo, regionalnie i ... bardzo smacznie!
Przede wszystkim chcemy integrować mieszkańców Wielkopolski. Stąd są dwa konkursy - jeden dla Kół Gospodyń Wiejskich, ten kulinarny, w tym roku związany z pyrą i kapustką jako nierozłącznymi elementami, które kojarzą nam się z Wielkopolską. Zaprezentowało się 60 Kół Gospodyń Wiejskich, po to, żeby pokazać to, co potrafią przygotować z tych warzyw. No i drugi konkurs otwarty, czyli udział w nim mogą w zasadzie wszyscy - na największą wielkopolską pyrę. Tak do końca nigdy nie wiadomo, kto zwycięży - mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.
Zeszłoroczny rekord został pobity. Największego i najcięższego ziemniaka do Ostrzeszowa przywiozły dziś panie z Koła Gospodyń Wiejskich w miejscowości Budy Liskowskie Drugie w powiecie kaliskim. Ich olbrzym ważył 2,276kg!
Ziemniaczany kolos wzbogacił KGW o 1500 złotych! Praca przy wyhodowaniu tak okazałego ziemniaka jest naprawdę ciężka i wymagająca.
Trzeba odpowiednio zadbać i trochę się napracować, by wyhodować takiego ziemniaka. Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie, pielęgnacja ziemi - dbałość o nią. W tym tkwi cały sekret - mówi Monika, przedstawicielka KGW Budy Liskowskie Drugie.
Niemałym zaskoczeniem okazał się gigant wyhodowany w Wysocku Małym w powiecie ostrowskim. Co prawda nie ziemniak, a rzepa, jednak jej waga wszystkich wprawiła w osłupienie. Olbrzymka ważyła ponad 7kg!
Ziemniaki prezentowano dziś w różnej postaci. Były kluchy, cepeliny, kartacze. To była prawdziwa uczta!
60 Kół Gospodyń Wiejskich z całej Wielkopolski rywalizowało o 1500 złotych w konkurencji na najsmaczniejsze ziemniaczane danie. Zwycięski okazał się przepis na ZIEMNIACZANE KAPUŚNIAKI BABCI GENI Koła Gospodyń Wiejskich w Błażejewie w powiecie poznańskim.
Wyróżniono także dania pań z gminy Kraszewice oraz gminy Mikstat.
Emocji i zabawy nie brakowało! Jedno jest pewne - dziś z Ostrzeszowa nikt nie wyjeżdżał głodny.
Impreza cieszy się coraz większą popularnością. W pierwszej edycji udział wzięło 20 KGW, w drugiej, tegorocznej - już 60. Dlatego też, mimo że nie opadły jeszcze emocje po dzisiejszych zmaganiach, to już z całą pewnością wiemy, że konkurs będzie kontynuowany w przyszłym roku i stanie się integralną częścią życia kulturowego i kulinarnego całej Wielkopolski.