Wybory prezydenckie 2025. Jak wygląda głosowanie korespondencyjne?

i

Autor: pixabay zdj. ilustracyjne

wybory

Wybory prezydenckie 2025. Jak wygląda głosowanie korespondencyjne?

2025-04-29 15:00

Wybory prezydenckie w Polsce już 18 maja. Osoby z niepełnosprawnościami, a także te, które w dniu wyborów będą miały ukończone 60 lat, mogą głosować korespondencyjnie. Jak wygląda takie głosowanie? Co należy zrobić? Szczegóły poniżej.

To ważna informacja dla osób z niepełnosprawnościami, a także tych, które w dniu wyborów prezydenckich – 18 maja – będą miały ukończone 60. lat. Takie osoby mogą głosować korespondencyjnie. Trzeba złożyć wniosek do komisarza wyborczego. Można to zrobić tradycyjnie lub internetowo. Czas jest do 5 maja. Następnie takie zgłoszenie zostanie przekazane do gminy miejsca zamieszkania wyborcy i właściwa obwodowa komisja wyborcza przygotuje pakiet do głosowania.

Następnie na adres miejsca zamieszkania wyborcy pracownik poczty przyniesie pakiet wyborczy z kartą do głosowania, z instrukcją, z oświadczeniem o osobistym tajnym oddaniu głosu, z kopertami zwrotnymi – mówi Adam Plichta, komisarz wyborczy.

By głos był ważny, wyborca musi wykonać jeszcze kilka rzeczy.

Ten głos należy włożyć do koperty na kartę do głosowania, podpisać oświadczenie o osobistym tajnym oddaniu głosu, to wszystko spakować do koperty zwrotnej. W umówionym dniu listonosz odbierze ten pakiet i zaniesie do odpowiedniej obwodowej komisji wyborczej – dodaje Adam Plichta.

Na liście na Prezydenta Polski jest 13 kandydatów.

Matura. Szybka powtórka przed maturą! Pytania z arkuszy CKE
Pytanie 1 z 10
Który z poetów jest autorem „Trenów”, cyklu utworów poświęconych zmarłej córce?