Psy ratownicze w ostrowskiej grupie poszukiwawczo-ratowniczej SIR

i

Autor: Szukamy i Ratujemy Jeden z psów należących do grupy Szukamy i Ratujemy

Wspierają ratowników podczas akcji. Psy ratownicze w szeregach ostrowskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej SIR [AUDIO]

2021-05-06 11:42

Są odważne i bardzo pomocne, zwłaszcza gdy w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie. A mowa o psach ratowniczych, które są dużym wsparciem dla ratowników z ostrowskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej SIR.

Zeszłoroczny nabór do sekcji psów ratowniczych w ostrowskiej grupie SIR okazał się sukcesem. Obecnie ratowników wspiera siedem osób z psami. Jak podkreśla Katarzyna Sobocińska, koordynatorka sekcji psów, to człowiek i pies tworzą zespół, który działa na zasadzie współpracy.

Wśród psów należących do SIR możemy wyróżnić m.in. owczarka australijskiego, belgijskiego, border collie, springer spaniela czy labradora.

Szkolenie psa ratowniczego nie należy do najłatwiejszych zadań i wymaga systematycznej pracy. Efekty są widoczne np. w trakcie akcji poszukiwawczej.

Pies lokalizuje zapach, a gdy mu się to uda i dojdzie do jego źródła, to oznacza. Czyli w ustalony sposób komunikuje przewodnikowi. Może to odbywać się przez podjęcie tzw. rolki - powrót i doprowadzenie przewodnika do osoby znalezionej na lince. Po zameldowaniu w inny precyzyjny sposób lub po prostu poprzez szczekanie co występuje najczęściej.

Mówi Katarzyna Sobocińska, koordynatorka sekcji psów ratowniczych SIR.

Psy ratownicze w ostrowskiej grupie poszukiwawczo- ratowniczej SIR- mówi Katarzyna Sobocińska, koordynatorka
Psy ratownicze w ostrowskiej grupie poszukiwawczo-ratowniczej SIR

i

Autor: Szukamy i Ratujemy Szkolenie psa ratowniczego
Psy ratownicze w ostrowskiej grupie poszukiwawczo-ratowniczej SIR

i

Autor: Szukamy i Ratujemy Szkolenie psa ratowniczego
Źródło: Wspierają ratowników podczas akcji. Psy ratownicze w szeregach ostrowskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej SIR [AUDIO]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE