kuropatwy3

i

Autor: Marta Wolarz, starostwo Kalisz

Akcja/przyroda

Więcej kuropatw w powiecie kaliskim - zakończył się projekt wsiedlania ptaków

2024-11-20 11:11

Kiedyś bardzo liczne - a dziś tych ptaków jest coraz mniej. Dlatego powiat kaliski postanowił pomóc. Mowa o programie wypuszczania kuropatw na tereny naszego regionu. Trzyletni projekt wsiedlania ptaków właśnie się zakończył.

Więcej kuropatw w powiecie kaliskim. Populacja tych ptaków maleje, dlatego powiat kaliski od 3 lat zajmuje się wsiedlaniem kuropatw na tereny naszego regionu. Projekt zakończył się sukcesem. 

Chcemy wzmocnić te siedliska, które są na ternie naszego powiatu. W ten sposób reagujemy na zmiany środowiskowe. Wypuściliśmy około 5 tys. kuropatw w czasie tych trzech lat. To jest już zauważalne, tak mówią specjaliści. Kuropatwy uzupełniają naszą rodzimą strukturę zwierząt, i są naszymi przyjaciółmi, ptakami, które zawsze były obok nas i jest ich coraz mniej. Kuropatwy są najbardziej narażone na straty, ponieważ drapieżniki wybierają kuropatwy na pożywienie. Oczywiście koła łowieckie dbają i monitorują całe to zjawisko, a my staramy się współpracować ze Związkiem Łowieckim, który jeżeli widzi potrzebę uzupełnień, a my możemy pomóc środowisku, to, to robimy - mówi starosta kaliski Jan Adam Kłysz.

Kuropatwy zostały wypuszczone w 10 obszarach łowieckich na terenie powiatu kaliskiego w niewielkich grupach, po 10-20 sztuk, czyli w podobnej liczebności do naturalnie występujących stad. Niewykluczone, że powiat będzie kontynuował wsiedlanie ptaków, ale najprawdopodobniej będzie to teraz inny gatunek.

kuropatwy

i

Autor: Marta Wolarz, starostwo Kalisz
kuropatwy2

i

Autor: Marta Wolarz, starostwo Kalisz
Jak dobrze znasz polską kuchnię? 10 pytań o regionalne potrawy
Pytanie 1 z 10
Pyry z gzikiem to danie kuchni:
Na drugim miejscu uplasowały się pyry z gzikiem. Słynny poznański przysmak zdobył 14 proc. głosów.