mural

i

Autor: JL

SZTUKA

W hołdzie bohaterom. W Ostrzeszowie odsłonięto nowy mural

2024-05-09 12:29

Ma upamiętniać jeńców ostrzeszowskiego obozu i wszystkich walczących oraz poległych podczas II wojny światowej. Na budynku ostrzeszowskiej biblioteki powstał nowy mural - ze świętym Maksymilianem Marią Kolbe. Wczoraj odbyło się oficjalne odsłonięcie tego dzieła.

Ostrzeszów ma nowy mural. Ten - przedstawiający postać św. Maksymiliana Marię Kolbego - powstał na budynku tutejszej biblioteki. I choć mogliśmy go już podziwiać od kilku dni, to tak naprawdę dopiero wczoraj odbyło się oficjalnie odsłonięcie dzieła, które upamiętniać ma poległych i walczących podczas II wojny światowej. Data uroczystości była nieprzypadkowa.

Szukaliśmy najlepszej możliwe daty, by zainaugurować, pokazać nowy mural. Zerkając w kalendarz od razu rzuciło nam się w oczy coroczne święto bibliotek. Zawsze staramy się, by ten tydzień był wyjątkowy, by pokazać mieszkańcom, co robimy. Wybraliśmy zatem datę 8 maja. To nie tylko Dzień Bibliotekarza, ale także Narodowy Dzień Zwycięstwa, bo właśnie 8 maja 1945 roku hitlerowskie Niemcy podpisały akt kapitulacji. Jak zwykle w naszym przypadku zadziałało same niebo, wybrało tę datę. Dzień Bibliotekarza i Narodowy Dzień Zwycięstwa ze świętym Maksymilianem na tle nieba, triumfującym, zwycięskim. Wszystkie elementy puzzli się poukładały - mówi dyrektor biblioteki w Ostrzeszowie, Dorota Owczarczak.

Mural znajduje się na wschodniej ścianie tutejszej książnicy, od strony Ostrzeszowskiego Centrum Kultury.

Podczas wizyty w książnicy zapytajcie też o pocztówki, które przygotowane zostały z okazji powstania i odsłonięcia muralu. Możecie otrzymać je za darmo i zrobić swoim bliskim niespodziankę, wysyłając im taką okolicznościową kartkę ;)

mural

i

Autor: JL
mural

i

Autor: JL
mural

i

Autor: JL
mural

i

Autor: JL

Quiz z ważnych świąt. My podajemy datę, Ty zgadujesz jakie to święto

Pytanie 1 z 10
15 sierpnia:
Źródło: W hołdzie bohaterom. W Ostrzeszowie odsłonięto nowy mural