Urząd

i

Autor: Pixabay

Urzędnicy uczą się pisać prostym językiem

2023-06-05 15:02

Problem skomplikowanego języka urzędniczego znany jest przynajmniej od kilku tysięcy lat. W starożytnym Rzymie narzekano na niezrozumiały język prawników. Jak się okazuje, do dziś urzędnicy potrafią zaskakiwać. W uproszczeniu komunikacji z urzędami mają pomóc studia podyplomowe "Prosty język w instytucjach publicznych"

Urzędnicy uczą się pisać zrozumiale. Na studiach podyplomowych na kierunku "Prosty język w instytucjach publicznych" dowiadują się jak tłumaczyć pisma z urzędniczego na nasze. A jak powiedział nam Prof. Jarosław Liberek z UAM, do poprawy wciąż jest sporo.

-Ktoś na przykład musi dbać o "likwidację nieprzenikliwości optycznej ciągów ulicznych", czyli musi oświetlać ulice, czy "korzystać z dmuchaw, żeby nie wywołać wtórnej emisji pyłów. W takich sytuacjach musimy powiedzieć, "prosimy nie korzystać z dmuchaw, żeby się nie kurzyło"- mówi nam Prof. Liberek.

W czasie studiów na urzędników i pracowników instytucji publicznych czeka przede wszystkim praktyka.

Tego typu studia mogą wyglądać tylko w jeden sposób. 99% zajęć to są warsztaty i zajęcia praktyczne. To jest ciągłe uczenie się tekstu i jego przekształcanie- dodaje Liberek.

Szczegółowe informacje o kierunku znajdziecie na stronach uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Źródło: Urzędnicy uczą się pisać prostym językiem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE