Tomografem badali… drzewa. Z eskowym mikrofonem zaglądamy do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Tu przeprowadzone zostały właśnie szczegółowe badania fitosanitarne drzew. Pozwalają one leśnikom zdiagnozować ewentualne choroby, uszkodzenia i oszacować potencjał do dalszego wzrostu drzewa. Ale to nie koniec obserwacji, mówi Adam Kozyra, dyrektor gołuchowskiego OKL-u.
Jest zbadanych około 600 sztuk tych drzew. Zostały wykonane częściowo badania tomografem. W kolejnym etapie będą przeprowadzane jeszcze bardziej szczegółowe badania. To takie testy obciążeniowe nad poszczególnymi gatunkami.
Takie szczegółowe badania tomografem prowadzone są raz na kilka lat, ale leśnicy w ciągu roku prowadzą też swoje obserwacje.
Wykonujemy przynajmniej dwa, trzy razy przegląd drzewostanu, to znaczy pod względem wydzielania się posuszy, czyli suchych gałęzi, czy nie nachodzą choroby grzybowe, zwłaszcza huba, jakieś choroby grzybowe, czy to drzewo się za bardzo nie przekrzywia, nie przechyla. Takie obserwacje robimy kilka razy w roku - dodaje dyrektor OKL-u.
Drzewa rosnące w gołuchowskim parku-arboretum są jednymi z najstarszych w Polsce. Rosną tu m.in. okazałe dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, graby pospolite czy daglezje zielone.
Polecany artykuł: