To był pracowity rok dla RCKiK w Kaliszu

i

Autor: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu/fb

KRWIODAWSTWO

To był pracowity rok dla RCKiK w Kaliszu

2024-02-20 14:00

To był pracowity rok dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu nie tylko pod względem pobrań krwi i jej składników, ale również remontów i zakupów. Co dokładnie udało się wykonać?

Zwiększenie liczby miejsc parkingowych, zakup samochodu do transportu krwi, czy modernizacja pracowni analiz lekarskich. To jedne z wielu rzeczy, które udało się wykonać w 2023 roku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Remont pracowni analiz lekarskich, dzięki któremu stworzyliśmy stanowiska do poboru materiału do badań. Jest to miejsce, gdzie pobierane są próbki od dawców, a badania pozwalają kwalifikować dawcę do oddawania krwi. Wspominam o tym, ponieważ dokładamy wszelkich starań, aby skrócić czas oczekiwania dawców, zwłaszcza w czwartki, gdy tych osób jest najwięcej.

Mówi nam Małgorzata Tarnawska, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

To jednak nie koniec prac. W minionym roku remont przeszła również pracownia badań konsultacyjnych.

W tej pracowni wykwalifikowany personel dysponujący najbardziej aktualna wiedzą wykonuje wysokospecjalistyczne badania dla pacjentów ze szpitali, kiedy np. zaistnieje jakiś problem medyczny z doborem krwi przed przetoczeniem - dodaje Małgorzata Tarnawska. 

Warto przypomnieć, że od grudnia 2023 roku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest nowoczesny mobilny punkt do poboru krwi.

Krwiodawstwo

Pytanie 1 z 10
Możesz zostać krwiodawcą, jeżeli... Która odpowiedź jest prawdziwa?