Ekologia, a polityka
Segregacja śmieci, ekologiczne źródła ogrzewania, pojazdy elektryczne i korzystanie z komunikacji zbiorowej, to tylko niektóre z przykładów, które my, jako obywatele możemy przedsięwziąć, by zadbać o swoje lokalne środowisko. To samo robią samorządy i państwa, które starają się zachowywać ekologicznie, między innymi wprowadzając do taboru autobusy na wodór, bądź energię elektryczną, stawiają wiatraki, panele fotowoltaiczne, oraz dopłacają do nich mieszkańcom. To wszystko ma działać na naszą, wspólną korzyść.
Najbardziej ekologiczne gminy w Wielkopolsce
Oczywistym jest, że największe miasta mają najwięcej pieniędzy na ekologię (tak, jak na wszystko inne), z racji na największe budżety. Stąd takie miasta, jak Poznań, Kalisz, Konin, Ostrów Wielkopolski, Leszno, czy Piła mogą w spokoju gospodarować pieniądze na tak ważną gałąź gospodarki, jak ekologia i ochrona powietrza. Gorzej jest z mniejszymi gminami, które nie mają takich budżetów, by inwestować w jeszcze drogie, ale ekologiczne rozwiązania. Niektóre jednak się starają. Widać to doskonale, jeśli przeliczymy wydatki na ekologię i ochronę powietrza na jednego mieszkańca.
Ekologia w tych gminach to priorytet
W wielu rankingach przygotowanych przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, które publikowaliśmy już na naszych łamach dominują gminy z powiatu poznańskiego. Wbrew pozorom, mimo, że to te gminy są najbogatsze, tak nie jest tym razem. W tym rankingu pojawiła się tylko jedna gmina z powiatu wokół Poznania. Najwięcej, po dwie gminy mają w tym rankingu powiaty ostrzeszowski i kolski, które są uznawane za jedne z najbiedniejszych powiatów Wielkopolski. To tylko pokazuje, że ekologia nie zależy od bogactwa danej gminy, a od determinacji włodarzy.
Zobaczcie ranking 10 gmin wydających najwięcej pieniędzy na ekologię i czyste powietrze na jednego mieszkańca w Wielkopolsce
![Poznań Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-zuE3-ks76-nqkq_poznan-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)