W kaliskim Ośrodku Radioterapii otwarta została właśnie Pracownia Medycyny Nuklearnej. Wyposażona jest w nowoczesny sprzęt m.in urządzenia do prowadzenia badań scyntygraficznych oraz PET-CT. Trafna i szybka diagnoza w przypadku chorób onkologicznych ma ogromne znaczenie. Do tej pory pacjenci musieli jeździć na takie badania do Poznania. Czekali na nie od 4 do 6 tygodni i kolejne dwa na otrzymanie wyników. Teraz ten czas - dzięki powstaniu pracowni w Kaliszu - ma się skrócić.
Musimy pamiętać, że nasi pacjenci to są pacjenci chorzy, którzy są zmęczeni samą chorobą. Dla nich wyjazd poza Kalisz czy poza okolice Kalisza jest niesłychanie obciążające fizycznie. Dlatego skracamy drogę do tych nowoczesnych technologii - mówi kierownik Ośrodka Radioterapii w Kaliszu Dariusz Kowalczyk.
Chorób nowotworowych jest coraz więcej, bo społeczeństwo się starzeje. Trzeba pamiętać, że głównym elementem, który popycha nas do tworzenia tego typu nowych metod jest to, że terapie są coraz bardziej zaawansowane. Jeśli mamy coraz bardziej zawansowane terapie to musimy mieć coraz bardziej zaawansowaną diagnostykę, żeby odpowiednio pacjentów na te terapie kwalifikować - mówi Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej w Wielkopolskim Centrum Onkologii Witold Cholewiński.
Badania diagnostyczne będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.