Stany magazynowe krwi w RCKiK w Kaliszu są na razie zabezpieczone

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Stany magazynowe krwi w RCKiK w Kaliszu są na razie zabezpieczone

2022-03-11 12:03

Zapasy krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa są na razie zabezpieczone. Mieszkańcy Kalisza i regionu w ostatnich dniach odwiedzali punkty poborowe, by oddać krew dla poszkodowanych Ukraińców.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu w ostatnich dniach zanotowało znaczny wzrost liczby osób, które chętnie chcą się dzielić tym życiodajnym płynem. Po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę, krwią dzielą się nie tylko mieszkańcy Kalisza i okolic, ale także Ukraińcy, którzy mieszkają w regionie.

Aktualnie stany magazynowe mamy na poziomie wysokim. Zawsze grup RH- jest mniej, więc w skali całego roku, w każdym miesiącu i w każdym dniu, jeżeli jest dawca, który posiada grupę krwi ujemną jest jak najbardziej u nas mile widziany. Mamy krew zabezpieczoną na potrzeby ewentualnie przekazania jej do szpitali przy wschodniej granicy, gdzie trafiają poszkodowani Ukraińcy.

Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Warto na bieżąco śledzić komunikaty kaliskiego krwiodawstwa, bo sytuacja może się zmienić w każdej chwili. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. Przerwa między kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Czy twoja rodzina zdrowo się odżywia?

Pytanie 1 z 7
Czy w waszym domu dzieci jedzą to samo co rodzice?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE