Stany magazynowe krwi w RCKiK w Kaliszu są na razie zabezpieczone

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Stany magazynowe krwi w RCKiK w Kaliszu są na razie zabezpieczone

2022-03-11 12:03

Zapasy krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa są na razie zabezpieczone. Mieszkańcy Kalisza i regionu w ostatnich dniach odwiedzali punkty poborowe, by oddać krew dla poszkodowanych Ukraińców.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu w ostatnich dniach zanotowało znaczny wzrost liczby osób, które chętnie chcą się dzielić tym życiodajnym płynem. Po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę, krwią dzielą się nie tylko mieszkańcy Kalisza i okolic, ale także Ukraińcy, którzy mieszkają w regionie.

Aktualnie stany magazynowe mamy na poziomie wysokim. Zawsze grup RH- jest mniej, więc w skali całego roku, w każdym miesiącu i w każdym dniu, jeżeli jest dawca, który posiada grupę krwi ujemną jest jak najbardziej u nas mile widziany. Mamy krew zabezpieczoną na potrzeby ewentualnie przekazania jej do szpitali przy wschodniej granicy, gdzie trafiają poszkodowani Ukraińcy.

Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Warto na bieżąco śledzić komunikaty kaliskiego krwiodawstwa, bo sytuacja może się zmienić w każdej chwili. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. Przerwa między kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Czy twoja rodzina zdrowo się odżywia?

Pytanie 1 z 7
Czy w waszym domu dzieci jedzą to samo co rodzice?