janków

i

Autor: DS Inżynier budowy winny wybuchu gazu w Jankowie?

sprawa kryminalna

Proces ws. wybuchu gazu w Jankowie - wymagana ekspertyza będzie później

2023-10-30 10:25

Nie udało się we wskazanym przez sąd terminie. Opinia będzie najpóźniej do końca roku. Chodzi o kolejną ekspertyzę biegłych w głośnej sprawie wybuchu gazu w Jankowie, pod Ostrowem Wielkopolskim. Do tragedii doszło dokładnie 10 lat temu. Ponad rok temu ruszył proces.

W grudniu 2021 roku, po 8 latach śledztwa, ruszył proces w sprawie tej tragedii. Bo prokurator o nieumyślne sprowadzenie zagrożenia dla ludzi i mienia oskarżył inżyniera nadzorującego budowę. Ten nie przyznał się do winy.

W styczniu tego roku sąd odesłał dokumenty z powrotem do prokuratury, bo - mówiąc najogólniej - nie podobała mu się opinia biegłych, na których oskarżyciel się powołał. Prokurator miał czas do końca września, ale biegły nie zdążył i papiery ma dać najpóźniej do końca roku.

Koszt tej ekspertyzy to ponad 200 tysięcy złotych.

Po tym, jak dokumenty trafią do sądu, proces będzie kontynuowany.

14 listopada minie dokładnie 10 lat od wybuchu gazu i gigantycznego pożaru w Jankowie Przygodzkim. Zginęły dwie osoby, a kilkanaście zostało rannych. Poszkodowanym Gaz System, który budował gazociąg, wypłacił ponad 10 milionów złotych odszkodowania.

QUIZ. Czy masz umysł ścisły czy humanistyczny?

Pytanie 1 z 9
Potrafisz szybko pisać?
Źródło: Proces ws. wybuchu gazu w Jankowie - wymagana ekspertyza będzie później