ksiądz

i

Autor: pixabay

Proboszcz molestował? Jest postępowanie Kurii i prokuratury

2021-01-21 12:43

Proboszcz parafii w Gołuchowie podejrzany o molestowanie nieletnich. Postępowanie kanoniczne prowadzi Kuria Diecezjalna w Kaliszu. Zawiadomiona zastała już także prokuratura. Ksiądz został odsunięty od posługi.

Zawiadomienie wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Krotoszynie na początku tego roku.

Decyzja o śledztwie zapadnie po przesłuchaniu pokrzywdzonych, bo zawiadomienie jest bardzo ogólne.

Z uwagi na jego ogólny charakter zachodzi tutaj konieczność przeprowadzenia, zgodnie z kodeksem postępowania karnego, przesłuchań pokrzywdzonych przed sądem. Niezwłocznie po wpłynięciu zawiadomienia prokurator wystąpił do sądu o wyznaczenie terminu i przeprowadzenie powyższych czynności. Dopiero po uzyskaniu tego dowodu będzie możliwa wstępna ocena treści zawartych w zawiadomieniu i podjęcie decyzji co do dalszych działań.

Mówi Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Kuria nie ujawnia szczegółów. Potwierdza, że sprawa trafiła już także do Watykanu.

Do Kurii Diecezjalnej wpłynęło zgłoszenie podejrzenia przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą poniżej 18 -ego roku życia. W związku z tym zostaliśmy zobowiązani do podjęcia działań, które są określone w wytycznych Konferencji Episkopatu Polski w takich przypadkach.

Na zlecenie arcybiskupa Grzegorza Rysia, Administratora Apostolskiego Diecezji Kaliskiej wszczęto wstępne dochodzenie kanoniczne. Jego wyniki przesłano za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce do Watykanu, który dalej tę sprawę proceduje.

Wyjaśnia ks. Marcin Papuziński, rzecznik prasowy Diecezji Kaliskiej.

Na czas postępowania i kurii, i prokuratury - ksiądz został odsunięty od posługi w parafii.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy.

Pijany ksiądz sikał na ulicy i awanturował się z policją?
Źródło: Proboszcz molestował? Jest postępowanie Kurii i prokuratury
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE