policja

i

Autor: Policja Poznań/KWP

wszystkich świętych

Policja kieruje ruchem. Jak się zachować?

2024-10-30 6:20

Więcej policjantów, więcej samochodów i zmiany w organizacji ruchu - to wszystko już w piątek w naszych miastach w ramach Wszystkich Świętych. Może się zdarzyć, że w newralgicznych punktach, na skrzyżowaniach, to policja kierować będzie ruchem i - jak przypominają funkcjonariusze - to właśnie to słowa i gesty policjanta są ważniejsze niż światła i znaki drogowe.

Już pojutrze - 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych. Tradycyjnie w rejonach przycmentarnych zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, a na wielu skrzyżowaniach to policjanci będą ręcznie kierować ruchem.

Dlatego - jak podkreślają funkcjonariusze - należy zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe oraz stosować się do wszystkich poleceń policjantów.

CO NAJWAŻNIEJSZE - polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

„Art. 5. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe. 2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do je-go kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi. 3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.”

A co dokładnie znaczą dane ruchu funkcjonariusza? Warto je porównać do "świateł".

Gdy policjant stoi PRZODEM LUB TYŁEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła czerwonego – ZAKAZ WJAZDU NA SKRZYŻOWANIE,

Gdy policjant stoi BOKIEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła zielonego– MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE,

Gdy policjant stoi przodem, tyłem lub bokiem do naszego kierunku jazdy  z PODNIESIONĄ RĘKĄ – to taką postawę można przyrównać do światła żółtego – NIE MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE, A POJAZDY KTÓRE WJECHAŁY MUSZĄ SKRZYŻOWANIE OPUŚCIĆ,

Podobnie zachować muszą się piesi: postawa policjanta BOKIEM do kierunku przejścia – IDŹ, PRZODEM LUB TYŁEM – STÓJ,

Gdy policjant podnosi rękę do góry kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu.

Podaje Wielkopolska Komenda Policji w Poznaniu.

Kto nie ma ochoty na nerwy za kierownicą, zawsze może wybrać komunikację miejską, która w wielu miastach będzie darmowa w tym dniu i z liniami dodatkowymi. Można też na cmentarz wybrać się pieszo.​

Na pewno jednak trzeba poruszać się ZGODNIE z PRZEPISAMI i wzajemnie na siebie uważać.

Quiz o znakach drogowych. Jeśli masz prawo jazdy, wstyd nie znać odpowiedzi!

Pytanie 1 z 12
Co oznacza ten znak drogowy?
znaki drogowe
Źródło: Policja kieruje ruchem. Jak się zachować?