pomidor

i

Autor: pixabay

Zdrowie

Pielą, grabią, sadzą i przy okazji ćwiczą płuca - pacjenci szpitala w Wolicy mają swój warzywnik

2024-06-13 10:39

Rwą się do wyrywania chwastów. Ale też i do grabienia, podlewania czy sadzenia. Założenie takiego warzywnika to był strzał w dziesiątkę - przyznają pracownicy Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy pod Kaliszem. Przy lecznicy powstał ogródek z warzywami i ziołami, w którym pracują pacjenci.

Pielą, grabią, sadzą i przy okazji ćwiczą płuca. I o to chodzi. Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy pod Kaliszem ma swój ogródek warzywny. I nie, to nie pracownicy zajmują się jego pielęgnacją, a... pacjenci. Umilają sobie pobyt w lecznicy, a taka praca to też świetne ćwiczenie oddechowe.

Ja byłem w szoku. Pacjenci prawie bili się o to kto ma pielić ogródek. Sami kupili jeszcze jakieś grabki, sprzęt. Jest radocha, a ja jestem dumny, że jest taki odbiór tego ogrodu wśród pacjentów. Obok jest też altanka, mogą sobie usiąść, wypić herbatę, odpocząć. Zabawa jest super i radocha dla pacjentów olbrzymia, a przy okazji schylania się można poćwiczyć płuca - mówi Sławomir Wysocki, dyrektor placówki.

W warzywniku rosną m.in pomidory, sałata, kapusta i różne zioła. Gdy rośliny podrosną trafią na talerze pacjentów. Szpital w Wolicy należy do społeczności Global Green and Healthy Hospitals. To największa na świecie sieć zrównoważonej opieki zdrowotnej. 

Sonda
Często jesz owoce i warzywa?