Ostrów. Ostrowski Areszt ze sztandarem. Czekał długo, by chorągiew otrzymać

2023-02-24 7:35

Areszt Śledczy w Ostrowie ze sztandarem. Na chorągiew czekał 160 lat. Bo w tym roku mija właśnie tyle od momentu postawienia - przez ówczesne władze pruskie - budynku aresztu. Uroczyste przekazanie było okazją do spotkania służb i przypomnienia tego, jaką wartość dla nich sztandar ma.

Areszt Śledczy w Ostrowie ma sztandar. To ostatnia służba mundurowa w mieście, która doczekała się chorągwi.

- To ważny symbol, na który warto było czekać- mówi dyrektor aresztu major Waldemar Zaremba.

Myślę, że do sztandaru trzeba dojrzeć. A my już jesteśmy na niego gotowi. Sztandar się otrzymuje. Jest on fundowany. To nie jest tak, że idzie się do sklepu i kupuje. To wyjątkowa rzecz i musi być dobrze przygotowana. Wykonana specjalnie. I dla nas została tak wykonana. Jestem dziś mega, mega dumny z tego, że ten sztandar mamy. To dla nas bardzo ważne. Teraz w pełni będziemy mogli uczestniczyć w różnego typu uroczystościach w mieście czy poza nim. Będziemy "widoczni".

Sztandar ostrowskiej jednostki z jednej strony na czerwonym tle ma polskie godło, z drugiej na niebieskim - symbol tego aresztu.

W Polsce są 103 zakłady penitencjarne - areszty i więzienia. Większość sztandary już ma.

- To ważny symbol, który pozwala służbie więziennej być bardziej widocznym poza murami - powiedział generał Andrzej Leńczuk, zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w Polsce.

Sztandar jest niezwykle istotnym elementem, który jednoczy funkcjonariuszy służby więziennej nadając też sens ich pracy. To praca bardzo ważna i niełatwa. Dlatego ważne jest by funkcjonariusze mogli zjednoczyć się właśnie pod sztandarem.

Ostrowski areszt śledczy ma dwie siedziby - główną w Ostrowie przy Ledóchowskiego 1 i oddział w Kaliszu w Szczypiornie.

W obu jest łącznie 361 osadzonych.

W obu miejscach pracuje ponad 160 osób.

QUIZ. Kultowe seriale PRL na zdjęciach. Rozpoznaj po jednym kadrze!

Pytanie 1 z 10
Ten kadr pochodzi z serialu...
Czterej pancerni i pies. Marusia (Pola Raksa), Olgierd (Roman Wilhelmi)
Źródło: Ostrów. Ostrowski Areszt ze sztandarem. Czekał długo, by chorągiew otrzymać