Zabawa w chowanego

i

Autor: wikipedia ZABAWA W CHOWANEGO film braci Sekielskich

Nuncjatura nie chce pomóc. Sąd w Kaliszu nie dostanie dokumentów w głośnej sprawie księdza H.

2021-12-07 11:04

Chęci pomocy nie ma. Nuncjatura Apostolska w Polsce nie przekaże sądowi w Kaliszu – kościelnych akt dotyczących ks. Arkadiusza H. , który został uznany winnym czynów pedofilskich wobec ministranta. Sąd nie będzie mógł także zajrzeć do akt dotyczących – zmarłego w tym roku - biskupa Edwarda Janiaka, który miał tuszować tę sprawę.

Dokumenty są potrzebne w procesie cywilnym, który diecezji kaliskiej wytoczyli bracia, których wykorzystać miał ksiądz H.

Co prawda sprawa w sądzie karnym została umorzona, z powodu przedawnienia, ale sąd  uznał kapłana winnym czynów pedofilskich wobec jednego z braci. Z tym, że nie będzie on za to ukarany.

Bo w marcu przed Sądem Rejonowym w Pleszewie zapadł wyrok skazujący kapłana na 3 lata więzienia. Ksiądz sam do winy się przyznał. Jednak kilka miesięcy później - po apelacji i obrony, i prokuratury - Sąd Okręgowy w Kaliszu - sprawę umorzył. Bo się przedawniła.

Ale - przyznanie się winy - jest punktem wyjścia dla pokrzywdzonych braci do tego, by żądać od diecezji kaliskiej miliona złotych zadośćuczynienia.

A do procesu cywilnego potrzebne są kościelne dokumenty o księdzu H. i biskupie Janiaku.

Nuncjatura zasłania się tajemnicą dyplomatyczną.

Protokół Dyplomatyczny Ministerstwa Spraw Zagranicznych w piśmie z dnia 19 listopada 2021 r. poinformował, że pismo Sądu z dnia 26 października 2021 r. zostało przekazane Nuncjaturze Apostolskiej przy nocie dyplomatycznej, w odpowiedzi Nuncjatura Apostolska notą z dnia 17 listopada 2021 r. przekazała co następuje :

„W nawiązaniu do wniosku wystosowanego przez I Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Kaliszu tutejsze Przedstawicielstwo Papieskie zostało zobowiązane do przekazania, że prośba Sądu nie może zostać uwzględniona, ponieważ dotyczy dokumentu wystawionego przez Stolicę Apostolską i przechowanego w archiwum misji dyplomatycznej, które zgodnie z art. 24 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych są nienaruszalne „w każdym czasie i niezależnie od miejsca, gdzie się znajdują”.

 Czytamy w informacji przesłanej przez rzeczniczkę Sądu Okręgowego w Kaliszu - Edytę Janiszewską.

Tak więc droga dyplomatyczna jest zamknięta.

Ale sąd w Kaliszu może się jeszcze o dokumenty starać poprzez międzynarodową pomoc prawną. Z tym, że zasadność ich przekazania i tak ocenia Stolica Apostolski, pod względem przydatności do procesu.

Sonda
Czy kardynał Dziwisz szkodzi Kościołowi?