Zabawa w chowanego

i

Autor: wikipedia ZABAWA W CHOWANEGO film braci Sekielskich

Nuncjatura nie chce pomóc. Sąd w Kaliszu nie dostanie dokumentów w głośnej sprawie księdza H.

2021-12-07 11:04

Chęci pomocy nie ma. Nuncjatura Apostolska w Polsce nie przekaże sądowi w Kaliszu – kościelnych akt dotyczących ks. Arkadiusza H. , który został uznany winnym czynów pedofilskich wobec ministranta. Sąd nie będzie mógł także zajrzeć do akt dotyczących – zmarłego w tym roku - biskupa Edwarda Janiaka, który miał tuszować tę sprawę.

Dokumenty są potrzebne w procesie cywilnym, który diecezji kaliskiej wytoczyli bracia, których wykorzystać miał ksiądz H.

Co prawda sprawa w sądzie karnym została umorzona, z powodu przedawnienia, ale sąd  uznał kapłana winnym czynów pedofilskich wobec jednego z braci. Z tym, że nie będzie on za to ukarany.

Bo w marcu przed Sądem Rejonowym w Pleszewie zapadł wyrok skazujący kapłana na 3 lata więzienia. Ksiądz sam do winy się przyznał. Jednak kilka miesięcy później - po apelacji i obrony, i prokuratury - Sąd Okręgowy w Kaliszu - sprawę umorzył. Bo się przedawniła.

Ale - przyznanie się winy - jest punktem wyjścia dla pokrzywdzonych braci do tego, by żądać od diecezji kaliskiej miliona złotych zadośćuczynienia.

A do procesu cywilnego potrzebne są kościelne dokumenty o księdzu H. i biskupie Janiaku.

Nuncjatura zasłania się tajemnicą dyplomatyczną.

Protokół Dyplomatyczny Ministerstwa Spraw Zagranicznych w piśmie z dnia 19 listopada 2021 r. poinformował, że pismo Sądu z dnia 26 października 2021 r. zostało przekazane Nuncjaturze Apostolskiej przy nocie dyplomatycznej, w odpowiedzi Nuncjatura Apostolska notą z dnia 17 listopada 2021 r. przekazała co następuje :

„W nawiązaniu do wniosku wystosowanego przez I Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Kaliszu tutejsze Przedstawicielstwo Papieskie zostało zobowiązane do przekazania, że prośba Sądu nie może zostać uwzględniona, ponieważ dotyczy dokumentu wystawionego przez Stolicę Apostolską i przechowanego w archiwum misji dyplomatycznej, które zgodnie z art. 24 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych są nienaruszalne „w każdym czasie i niezależnie od miejsca, gdzie się znajdują”.

 Czytamy w informacji przesłanej przez rzeczniczkę Sądu Okręgowego w Kaliszu - Edytę Janiszewską.

Tak więc droga dyplomatyczna jest zamknięta.

Ale sąd w Kaliszu może się jeszcze o dokumenty starać poprzez międzynarodową pomoc prawną. Z tym, że zasadność ich przekazania i tak ocenia Stolica Apostolski, pod względem przydatności do procesu.

Sonda
Czy kardynał Dziwisz szkodzi Kościołowi?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE