W Kaliszu powstał najdłuższy mazurek w Polsce
Przygotowaniem mazurka zajęli się cukiernicy z piekarni Społem przy ul. Obozowej. Tam upiekli bazę, korzystając z regionalnego przepisu związanego z tradycją kulinarną południowej Wielkopolski. Do produkcji zużyto łącznie ponad 100 kg ciasta biszkoptowego.
Gotową bazę na rynek pod ratusz dostarczyli uczniowie cukiernicy z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Kaliszu. Tam spody przełożono powidłami i masą kajmakową, a całość udekorowano bakaliami. W uroczystym zdobieniu wzięli udział prezydenci Kalisza Krystian Kinastowski i Grzegorz Kulawinek oraz Piotr Zasuń, prezes zarządu PSS Społem.
Mazurek został ułożony specjalnie na podwyższonych stołach, by każdy mógł go zobaczyć. Zaciekawieni mieszkańcy zgromadzili się wokół jeszcze przed degustacją. Początkowe założenie było takie, by stworzyć mazurka o długości 20 metrów. Organizatorzy nieźle się przeliczyli. Podczas finalnego mierzenia okazało się, że ciasto ma długość 33,71 m i 12 cm szerokości. Prezes Zasuń w rozmowie z PAP stwierdził, że "to jest niewątpliwie rekord na skalę kraju".
Historia mazurka wielkanocnego
Mazurek jest symbolem powitania wiosny, odrodzenia życia i Świąt Wielkanocnych, a dokładniej - końca Wielkiej Postu. Dawniej był nagrodą dla tych, którzy wytrzymali 40 dni bez potraw mięsnych i słodyczy. Mazurki do polskiej tradycji przywędrowały z Turcji. Dekoracje z bakalii mają nawiązywać do ozdobnych tureckich dywanów. (PAP)