Realizacja była możliwa dzięki środkom zebranym podczas ubiegłorocznej kwesty na ratowanie zabytkowych cmentarzy.
Michaił Daragan działał w Kaliszu w latach 1883-1902. Przybył tu z rodziną. Jego obie córki zmarły w Kaliszu i tu zostały pochowane. Podjęliśmy decyzję o tym, że dokonamy renowacji i konserwacji tego właśnie miejsca. Środki na to przeznaczyliśmy z zeszłego roku. W minionym roku, z racji tego, że była pandemia, zbiórka odbyła się internetowo i zebraliśmy ponad 6 tysięcy złotych. Na renowację tego obiektu przeznaczyliśmy 4017 złotych.
Mówi Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK w Kaliszu.
Dzięki wykonanym pracom nagrobek Anny i Marii Daragan odzyskał pierwotną estetykę.
Grobowiec jest skromny. Składa się z kopca kamieni, na których ustawiony jest marmurowy krzyż. Dwóch tablic upamiętniających córki Daragana i ogródka wykonanego z piaskowca. Obiekt częściowo musiał zostać zdemontowany i oczyszczony odpowiednimi środkami. Następnie to wszystko zostało złożone i wzmocnione. Kamień i marmur został wyszlifowany.
Wyjaśnia Marek Kawczyński, wykonawca.
Podczas tegorocznej kwesty na ratowanie zabytkowych cmentarzy udało się zebrać ponad 20 tysięcy złotych. Środki te zostaną przeznaczone na wykonanie prac remontowych i konserwatorskich dwóch nekropoli. Płyty epitafijne grobowca rodziny Thanów i Hintzów, zostaną poddane konserwacji. Natomiast na cmentarzu miejskim wykonane zostaną prace przy zapadniętym grobie Józefy Hadryś, przypadkowej ofiary zajść w Kaliszu w 1905 roku.

i
Polecany artykuł: